Petrík (Svobodní): Máme teď a tady svobodu?

30.08.2018 17:46 | Zprávy

Svoboda není jenom prázdným pojmem! Toto slovo má konkrétní náplň. Takovou náplní jsou například výše daní, svoboda projevu, svoboda cestování nebo počet zákonů.

Petrík (Svobodní): Máme teď a tady svobodu?
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Z většiny médií občan neustále slyší, že máme svobodu a demokracii. Občas slyšíme i to, že máme tržní hospodářství.  O těchto pojmech se v médiích prakticky nediskutuje.  Svobodu máme a hotovo, demokracie je to nejlepší, co může být a basta!  Debaty probíhaly několik let po roce 1989, pak jich bylo stále méně a po vstupu do Unie prakticky vymizely. Zkusme se trochu zamyslet nad některými konkrétními aspekty pojmu svoboda.

1. Svoboda pohybu. Tento aspekt svobody byl v minulých režimech, socialistickém a za protektorátním, hrubě potlačován. Za socializmu existoval paragraf nedovoleného opuštění republiky. Na hranicích socialistických i protektorátních se bez váhání po odcházejících střílelo. Zde není o čem diskutovat, svobodu máme. Jedinou drobnou překážkou je potřeba pasu a zpoplatnění jeho vydání. A to jenom pokud cestujeme mimo Unii.

2. Zdanění. Tak tento aspekt svobody již není tak jednoznačný.   Dnes máme daňový systém extra složitý. V debatách tak můžeme slyšet například, že zdanění zaměstnance  je pouze ve výši 15% a k tomu je ještě daňový odpočet 24 840 Kč ročně. Pokud se však započte všechno, dostaneme se k ohromujícím 62,45% průměrného zdanění zaměstnance.   Máme zcela nepřehledný daňový systém! Zaměstnavatel platí odvody, pak máme daň z příjmu, k tomu sociální a zdravotní pojištění, někdo platí solidární daň a pak k tomu přichází DPH, spotřební daně, televizní a rozhlasová daň, silniční a dálniční daně, daně z nemovitosti atd.  K tomu jsou například  ekologické daně z elektřiny a paliv. Proto se v diskusích prakticky nemůžou dva lidé shodnout na skutečné výši daní. O tom, že daně jsou u nás skutečně ohromné, svědčí i nezávislé výpočty.   Bohužel těch 62,45 % stále není všechno, protože daně platí i zaměstnavatel. Do státního rozpočtu v roce 2017 natekla nepředstavitelná suma 1 273,6 mld. Kč. Každý z nás, včetně bezdomovců, sociálně nepřizpůsobivých, důchodců, nemluvňat i těch statisíců státních zaměstnanců, zaplatil státu v roce 2017 skoro 130 000 Kč. Čtyřčlenná rodina zaplatila v roce 2017 průměrně ročně 509 440 Kč. Takže si každý lehce spočítá, kolik je to procent z jeho ročního příjmu.  To již není svoboda, když nám někdo odebírá přes 50 % příjmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Nepřijímejme hodnotové prázdno

6:23 Senátor Hraba: Nepřijímejme hodnotové prázdno

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svátku Cyrila a Metoděje