Pikal (Piráti): Antimonopolní úřad potřebuje reformu pro větší transparentnost

26.06.2020 14:38

Čtvrteční kulatý stůl k reformě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže spolupořádaný pirátským místopředsedou Vojtěchem Pikalem vedl k závěru, že je nezbytné zavedení jednoinstančního rozhodování nebo transparentního výběrového řízení na předsedu úřadu.

Pikal (Piráti): Antimonopolní úřad potřebuje reformu pro větší transparentnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Pikal
reklama

Na hlavních bodech reformy se shodli všichni přítomní političtí zástupci. Akce pořádané v Senátu se zúčastnili zástupci poslaneckých klubů, Senátu, vlády i neziskových organizací.

Vojtěch Pikal po skončení akce uvedl: „Vláda ustanovila pracovní skupinu pro reformu ÚOHS, která v září představí paragrafové znění. V současné době se ÚOHS potýká nejen s korupčními kauzami bývalých členů rozkladové komise a samotného předsedy, ale také s dlouhodobě nevyhovující kontrolou veřejných zakázek. V případě přijetí reformy bude úřad transparentnější, zajistí vhodnou podporu zadavatelům a bude efektivněji dohlížet nad zadáváním veřejných zakázek.“

Ve spolupráci s platformou Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International byly vytyčeny klíčové body reformy, mezi které patří oddělení antimonopolní části úřadu a sekce dohledu nad veřejnými zakázkami, zavedení jednoinstančního kolektivního rozhodování senáty složenými z odborníků, transparentní výběrové řízení na předsedu úřadu a zdůraznění podpůrné a metodické funkce úřadu pro zadavatele. Na výše zmíněných bodech se shodli zástupci Pirátů, ANO, KDU-ČSL, STAN a vlády, stejně jako na nutnosti podání formou poslaneckého návrhu za součinnosti s vládní legislativou. Tímto postupem bude možné reformu přijmout ještě v současném volebním období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …