Pikal (Piráti): Česká republika v případě korespondenční volby zaspala

24.07.2018 15:48

Vláda dala neutrální stanovisko ke korespondenční volbě, kterou podporují Piráti.

Pikal (Piráti): Česká republika v případě korespondenční volby zaspala
Foto: TOP 09
Popisek: Vojtěch Pikal na 5. celostátním Sněmu TOP 09

K návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR, Evropského parlamentu a při prezidentských volbách dnes Vláda ČR vydala neutrální stanovisko. Novela volebního zákona vychází ze staršího návrhu a stojí za ním tři desítky opozičních poslanců, včetně Pirátů Vojtěcha Pikala, Radka Holomčíka a Jana Pošváře. Hlavním cílem předkládané novely je zjednodušení hlasování pro české občany pobývající v zahraničí z pracovních, studijních, rekreačních i dalších důvodů.

„Zavedení korespondenční volby je pro Piráty určitým předstupněm k elektronické volbě. Bohužel, Česká republika v případě korespondenční volby zaspala. Tato metoda je běžná ve většině Evropy, v EU ji využívá 24 z 28 států. V ČR by se týkala až 300 tisíc občanů, kteří žijí v zahraničí, pracují tam, studují, ale i části lidí, kteří jsou zrovna na dovolené. Ze zahraničí v současnosti volí jen kolem 10 tisíc lidí na voličský průkaz na zastupitelských úřadech. Korespondenční volba může zvýšit volební účast i o několik procent. Občané v zahraničí jsou současným zákonem diskriminovaní ve svém základním občanském právu rovného přístupu k volbám. V mnoha státech totiž zastupitelské úřady nemáme a naši občané prostě nemají možnost se voleb zúčastnit,“ uvedl poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal hlavní důvody, proč se Piráti připojili k iniciativě poslanců TOP 09.

Protože předkládaný návrh se nevyhnul některým nedostatkům systémového nebo legislativně-technického charakteru, jak do předběžného stanoviska napsali i legislativci Úřadu vlády ČR, chystají Piráti pozměňovací návrhy. „Naše návrhy budou směřovat k tomu, aby byla korespondenční volba možná i při předčasném rozpuštění Sněmovny, a abychom dostatečně legislativně upravili druhé kolo prezidentské volby tak, aby zastupitelský úřad vydal hlasovací lístky pro obě kola současně,“ uvedl další postup Vojtěch Pikal.

Piráti v programu uvádějí, že jejich dlouhodobým cílem je zavedení spolehlivé a bezpečné elektronické varianty volby. Té však musí předcházet testování a zkušební provoz. Zavedení korespondenční volby, která je dnes ve světě standardem a v ČR se o ní mluví od roku 2004.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

22:41 Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

Komentář poslankyně Olgy Richterové