Pilný (ANO): Město vybuduje optickou síť

07.07.2019 8:09

Při výstavbě aktuálních projektů je třeba pamatovat i na budoucnost. Koncepční práci v takovém duchu schválili chrudimští radní na svém prvním červnovém jednání. Konkrétně při plánování investičních akcí bude město napříště vždy počítat s budoucí optickou sítí.

Pilný (ANO): Město vybuduje optickou síť
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

„Všude, kde je to technicky možné a ekonomicky rozumné, budou v rámci stavebních akcí pokládány alespoň dvě chráničky optických kabelů. Ušetříme si tím do budoucna nejen spousty práce, ale také množství společných peněz,“ říká starosta města František Pilný.

„Jde o podobný princip jako s chodníky. Ty realizujeme v podobě zámkové dlažby, kterou lze snadno rozebrat, pokud je nutný zásah do sítí, jež jsou položeny pod chodníkem,“ dodává místostarosta Aleš Nunvář, gesčně zodpovědný za Odbor investic.

Nové opatření umožní postupné vybudování optické sítě města bez dalších souvisejících prací, jako jsou výkopy a poté opravy povrchů komunikací. Optická vlákna v mikrotrubičkách se do již připravené chráničky pouze vženou pomocí vzduchového kompresoru; bez dříve nutných výkopů je výsledkem velmi výrazné ušetření nákladů, a to o několik řádů.

Součástí sítě budou rovněž kabelové komory, jež poslouží coby přístupová místa a uzlové body sítě. Samozřejmostí je, že chráničky budou po položení zaměřeny a řádně zaevidovány do digitální technické mapy města.

Optická síť poskytne městu možnosti lépe propojit budovy městských organizací, v některých místech také snazší napojení zařízení městského kamerového systému. Zajímavou příležitostí rovněž mohou být pronájmy částí této infrastruktury dalším subjektům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Zájem o cestování nočními vlaky se zase vrací

5:34 Zelení: Zájem o cestování nočními vlaky se zase vrací

Komentář na facebookovém profilu k podpoře ekologické dopravy po železnici