Piráti: Komise si uvědomuje řadu výzev, které musí řešit, teď záleží jak

19.09.2021 12:28 | Tisková zpráva

Pirátší europoslanci hodnotí veskrze pozitivně tradiční projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen o stavu Evropské unie.

Piráti: Komise si uvědomuje řadu výzev, které musí řešit, teď záleží jak
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji je zásadní priorita jednotný digitální trh, v projevu ale chybělo, jak se Komise chce popasovat s problémem zeměpisného blokování například přístupu k mediálním obsahům. Mikuláš Peksa zase kritizuje, že předsedkyně neupozornila na rozdíly v plnění klimatických cílů u konkrétních zemí.

„Podle von der Leyen je jednotný digitální trh klíčový pro budoucnost Evropy. Aktuálně vznikají nová pravidla pro digitální prostředí a Internet. Jedná se o zcela zásadní legislativu, která by pro nás měla být v následujícím roce prioritou. Musíme na digitální trhy vrátit konkurenční prostředí a zaručit, že občanské svobody budou dodržovány i on-line,“ říká Marcel Kolaja.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy měla předsedkyně zdůraznit odlišnosti v klimatických plánech některých zemí. „Green deal byl shodou celé Evropy přijat zároveň jako evropské východisko z ekonomické krize a zároveň jako účinný nástroj k řešení klimatické krize. V projevu jsme ale neslyšeli, nakolik je realizace plánu, zejména v některých zemích, pozadu za evropskými ambicemi a cíli. Jednotlivé národní plány se od sebe velmi liší a bohužel právě ten český postrádá ambice, vize a konkrétní plány, jak zajistit, aby se finanční prostředky dostaly k těm, kteří je potřebují, a ne aby si je nacpali do kapes zástupci velkých průmyslových kolosů,“ hodnotí Peksa.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71705 lidí

Europoslankyně Markéta Gregorová je ráda, že si Evropská komise uvědomuje závažnost aktuálních problémů na hranici s Běloruskem. „Souhlasím s tím, že posílání migrantů na hranice s Polskem a Litvou je opravdu praktikou hybridní války ze strany Lukašenka. Evropa se tomu musí postavit čelem a nemůžeme zavírat oči před diktátorským režimem a vydíracími praktikami Běloruska. Jsem také ráda, že se bude Komise věnovat v následujícím období dalšímu potírání nucené práce. Zákaz prodeje výrobků například z internačních táborů muslimských obyvatel čínské provincie Sin-ťiang, Ujgurů, či dětí je cesta správným směrem,“ uvádí Gregorová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

22:21 Svobodní: Opravdu už si připadáme jako v Kocourkově

Komentář na facebookovém profilu k státní podpoře firem, omezujících výrobu