Piráti: Ministerstvo zdravotnictví umožní Polkám interrupce v Česku

19.02.2021 15:45

Polské ženy mohou v České republice legálně podstoupit umělé přerušení těhotenství. A to i v případě, že by do země přicestovaly pouze za tímto účelem jen na několik dnů.

Piráti: Ministerstvo zdravotnictví umožní Polkám interrupce v Česku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Ve včerejším prohlášení to uvedlo české ministerstvo zdravotnictví v reakci na tlak vyvolaný poslancem Františkem Kopřivou a europoslankyní Markétou Gregorovou (oba Piráti). Původně ministerstvo zákon vykládalo tak, že provedení potratu cizinkám bez trvalého pobytu v Česku je trestný čin.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23115 lidí

Kvůli polskému zákazu potratů kontaktoval české ministerstvo zdravotnictví poslanec František Kopřiva. Loni v listopadu mu resort zaslal dopis podepsaný ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). V něm upozornil, že podle trestního zákoníku je interrupce provedená „jinak než způsobem přípustným podle zákona o umělém přerušení těhotenství“ trestným činem. To se týká cizinek, které by do Česka přijely právě kvůli interrupci. Proti této interpretaci se Piráti postavili a žádali ministerstvo o změnu. To nakonec uznalo pochybení.

Obrat ministerstva vítá europoslankyně Markéta Gregorová. „Náš tlak, vyvolaný aktivitou Františka Kopřivy, přinesl pozitivní výsledek! Polky i další občanky Evropské unie nebudou v České republice diskriminovány při žádosti o interrupci,“ řekla Gregorová. Ta zároveň na Twitteru poděkovala ministerstvu. „Děkuji za postavení se k problému čelem a reflexi pochybení výkladu,“ napsala europoslankyně.

„Chceme, aby ženy nebyly nepříjemnými okolnostmi nucené uměle přerušit těhotenství. Podporujeme proto, aby stát rozšiřoval terénní sociální služby, podporoval rodiny a pomáhal slaďovat rodinný a pracovní život. Zákaz potratů však ženám zcela bere právo rozhodovat o vlastním těle. Navíc ze statistik víme, že zákazy nevedou k výraznému snížení interrupcí, jen je přesouvají do ilegality. Je tedy potřeba nabídnout polským ženám pomoc. Oceňuji, že se k tomu ministerstvo zdravotnictví nakonec postavilo čelem,” okomentoval dnešní stanovisko ministerstva František Kopřiva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Máme šanci získat přes 900 milionů z Evropy. Další peníze jsou ve hře

8:39 Hejtman Netolický: Máme šanci získat přes 900 milionů z Evropy. Další peníze jsou ve hře

Zkontrolovat počítače, zálohovat data, prověřit internetové spojení, nařídit přesný čas a doufat, že…