Piráti Peksa a Hilšer představili plán boje proti obchodu s orgány

13.05.2019 18:31

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa a senátor Marek Hilšer dnes představili návrh zákona, kterým chtějí omezit obchod s orgány a přidat do českých zákonů mechanismy, které umožní skutečně uplatňovat sankce. Návrh počítá se zřízením komise, která rozhodne o problematických státech z pohledu kupčení s orgány a vytvoří seznam rizikových zemí.

Piráti Peksa a Hilšer představili plán boje proti obchodu s orgány
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností připojit se k demokratickým státům, které již přijaly legislativu na potírání orgánové turistiky. Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,” uvedl senátor Marek Hilšer.

„Doposud v Česku neexistovala možnost postihnout případy, kdy si někdo nechá za úplatu transplantovat orgán v zahraničí. Považujeme za nezbytné postihnout chování člověka, který se takto nepřímo podílí na nelegálních transplantacích či přímo vraždě. Proto jsme společně se senátorem Hilšerem připravili novelu transplantačního zákona a trestního zákoníku tak, abychom tento fenomén postihovali. Po vzoru řady států, například Izraele, se chceme připojit k zemím, které tuto situaci hodlají řešit,” řekl pirátský poslanec Mikuláš Peksa.

Jádrem návrhu je ustanovení komise, která rozhodne o tom, které státy jsou z hlediska kupčení s orgány od nedobrovolných dárců bezproblémové a které naopak mají systematický problém. Pro transplantaci v těchto státech by pak bylo třeba zvláštní povolení. V tuto chvíli je už kupčení s orgány trestné, ale chybí možnosti, jak daný problém řešit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martinů (ODS): Parcel pro výstavbu domků jsme prodali téměř 200

22:41 Martinů (ODS): Parcel pro výstavbu domků jsme prodali téměř 200

Městská výstavba bytových domů na Bezručově ulici z pohledu starosty.