Piráti: Předsedkyně Evropské komise rezignovala na realitu

15.09.2023 7:17 | Tisková zpráva

Komise musí zesílit úsilí v oblasti ochrany demokracie. V zásadním projevu Ursuly von der Leyen chyběla také sebereflexe, týkající se zákona o čipech nebo soukromí evropský občanů. Tak hodnotí pirátští europoslanci poslední projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen v aktuálním volebním období.

Piráti: Předsedkyně Evropské komise rezignovala na realitu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja má z projevu smíšené pocity. “Na jednu stranu jsem rád, kolik pozornosti věnovala problematice umělé inteligence, na které pracuji v rámci Aktu o umělé inteligence. Ačkoliv jsme se v Evropském parlamentu již shodli na velmi dobré podobě pravidel, legislativu ještě musíme vyjednat s národními vládami. Proto oceňuji, že zavádění těchto pravidel bude pro Komisi v dalším roce jednou z priorit. Souhlasím také se záměrem vytvořit mezinárodní orgán odborníků, který by umožnil lépe využít příležitosti a dohlížel na rizika spojená s umělou inteligencí. Jde totiž o problematiku, která přesahuje hranice, a proto na ní musíme spolupracovat,” popisuje Kolaja, který ale zároveň přichází i se slovy kritiky.

“Bohužel v projevu naprosto chyběla jakákoliv sebereflexe, co se týče neustálých, systematických snah o zasahování do soukromí evropských občanů. Ani slovem se von der Leyen nezmínila o problematickém návrhu vlastní Komise na šmírování soukromých zpráv běžných lidí. Očekával bych, že když už s něčím tak skandálním přijde, bude alespoň ochotná to veřejnosti vysvětlit. Místo toho jsme se dočkali mlčení,” hodnotí Kolaja.

Europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa kritizuje zejména absenci konkrétních čísel. “Zaznělo tam spousta krásných věcí a slibů o ochraně přírody, klimatické změně a zeleném průmyslu, ale nepadlo ani slovo o tom, jak se Evropě reálně daří snižovat závislost na fosilních palivech. V projevu předsedkyně Komise také zaznělo jen pár slov o zásadách právního státu. Proč nemluvíme o tom, v jak obrovské krizi je Maďarsko nebo Polsko? Že demokracie tam dostává na frak? Když o problému budeme mlčet, neznamená to, že zmizí. Mrzí mě, že tahle důležitá oblast dostává tak málo pozornosti,“ upozorňuje Peksa, který se obává také nedostatku investic.

„V Česku nám dlouhodobě ujíždí dobře rozjetý vlak – vlak investic do moderních technologií a obecně rozvoj high-tech sektoru. Předsedkyně Komise v dnešním projevu dala dost jasně najevo, že tímhle směrem potečou peníze. A já se opravdu bojím, že nám obrovská příležitost uteče. Teď je potřeba se chytnout za nos,“ dodává Mikuláš Peksa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…