Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil důležitost dvou zákonů v oblasti digitalizace, a to využití bankovní identity pro komunikaci s úřady a digitální technickou mapu. Oba zákony vznikly ve skupině politiků a odborníků pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj vedeným Ivanem Bartošem ve spolupráci se soukromým sektorem a ministerstvy. „Bankovní identita je nástroj, který umožňuje občanům přístup k již státem poskytovaným digitálním službám. Využívá právě přihlašování přes internetové bankovnictví, které má k dispozici již asi pět milionů občanů,” uvedl Bartoš, který následně informoval o připravované interpelaci klubu Pirátů na premiéra Babiše. „Zajímá nás, zda pana premiéra ještě někdy uvidíme na ústních interpelacích, protože naposledy se jich účastnil v červnu 2019,” řekl Bartoš.
Postoj Pirátů k vládnímu návrhu státního rozpočtu okomentoval poslanec Mikuláš Ferjenčík: „Piráti přišli s nekolika pozměňovacími návrhy, hlavní je úsporný balíček snižující výdaje státu o 12,6 miliardy korun. Z toho bychom chtěli financovat větší investice do železniční infrastruktury, tam chceme navýšení o 6 miliard korun a zvýšení platů učitelů tak, aby byly splněny sliby vlády i platné usnesení Poslanecké sněmovny. Kromě těchto velkých návrhů chceme také posílení financování sociální práce, zlepšení boje se závislostmi, posílení rozpočtu NÚKIBu, abychom posílili kyberbezpečnost v Česku. Navrhujeme také snížit rozpočet Hradu především na právní a konzultační služby. Pokud neprojdou naše hlavní pozměňovací návrhy, tak rozpočet nepodpoříme.” Ferjenčík dále uvedl, že dnes navrhne projednání pozice ČR k principu vykazování zisku velkých korporací, tzv. Country by Country Reporting.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV