V posledních dnech proběhly českým internetem informace o snaze Ministerstva průmyslu a obchodu zpoplatnit část rádiového frekvenčního spektra, která je za předpokladu velmi nízkých vyzářených výkonů dosud volně k dispozici komukoliv zdarma („bezlicenčně“), pouze na základě tzv. Všeobecného oprávnění. Je to jeden z příkladů v podmínkách ČR velmi dobře fungujícího sdíleného zdroje (ekomomický termín „Common pool resource“). Ministerstvo průmyslu a obchodu rychle vyvrátilo interpretaci, že půjde o zpoplatnění „Wi-Fi“, protože je to lidové označení pro regionální poskytovatele bezdrátového internetu. Zpoplatnění bezdrátových zařízení, která jde označit jako Wi-Fi (tedy bezdrátové packetové sítě v různých pásmech, odvozená od standardu 802.11 a,b,g a v poslední době i n) by vzhledem k jejich masovému rozšíření veřejnost samozřejmě rychle pocítila a náklady na administrativu spojenou s výběrem poplatků by téměř určitě převýšily případný výnos.
Významný vliv na zdražení internetu by ale mělo i omezení využití dalších bezlicenčních rádiových frekvencí v mikrovlném pásmu, které jsou dnes regionálními poskytovateli využívány pro budování směrových páteřních spojů. Tyto spoje se jako „Wi-Fi“ neoznačují a jejich zpoplatnění by bylo daleko lépe kontrovatelné. Je tedy zřejmé, proč oligopol velkých mobilních a kabelových operátorů nasměroval svoje lobbistické úsilí právě tímto směrem: i kdyby skutečným cílem lobbistů bylo spíše snížení vlastních nákladu na licencované frekvence pro mobilní sítě, tak se jedná o silně nefér argumentaci, protože právo na výhradní využívání určitých frekvencí spolu s relativně vysokým vysílacím výkonem poskytuje těmto operátorům při budování celoplošného pokrytí obrovskou konkureční výhodu proti regionálním poskytovatelům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: piratskenoviny.cz