Piráti: Výbor pro životní prostředí se postavil proti rozšíření těžby v polském dole Turów

14.11.2019 8:36

Ministr Richard Brabec včera na Výboru pro životní prostředí potvrdil, že vláda na jejím včerejším zasedání vzala na vědomí vydání negativního stanoviska České republiky k rozšíření těžby v polském dole Turów.

Piráti: Výbor pro životní prostředí se postavil proti rozšíření těžby v polském dole Turów
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Na jednání výboru jsme přijali usnesení, které podporuje pondělní rozhodnutí Ministerstva životního prostředí. To změnilo své původně kladné stanovisko na nesouhlasné,“ uvedla poslankyně Pirátů a předsedkyně výboru Dana Balcarová. Ke změně stanoviska přispěly i aktivity Balcarové a poslance Pirátů Tomáše Martínka. Ti toto téma vznesli interpelacemi podanými na ministra Brabce i premiéra Andreje Babiše a zařadili daný bod na jednání výboru.

„Jako poslanec z Libereckého kraje se problematikou zabývám delší dobu. S kolegyní Balcarovou jsme minulý týden ověřovali situaci za účasti místních občanů přímo v dotčených obcích Uhelná a Václavice. Jsem rád, že snad i mé interpelace na ministra a premiéra a také tlak výboru přispěly ke změně stanoviska na nesouhlasné. To nám jako státu otevírá více možností k vyjednávání s polskou stranou,“ uvádí pirátský poslanec Tomáš Martínek.

„V tuto chvíli je důležité, aby česká strana neztratila své vyjednávací pozice vůči Polsku a využila všech prostředků, včetně žaloby k Evropské komisi, k tomu, aby přiměla polskou stranu k náhradě již vzniklých škod, ale také k převzetí odpovědnosti za zásobování dotčených obyvatel pitnou vodou tak, jak jí to ukládají předpisy Evropské unie,“ dodává pirátská poslankyně Balcarová.

Rozšíření těžby polského dolu Turów v bezprostřední blízkosti českých hranic ohrožuje svými dopady životní prostředí a především dostupnost pitné vody pro desítky tisíc obyvatel Libereckého kraje. Obyvatelé Hrádecka se potýkají s nedostatkem podzemní vody již nyní. Důl se nachází v polském výběžku mezi Českou republikou a Německem, většinu negativních dopadů těžby tak pociťují obyvatelé právě těchto zemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL