Mikuláš Ferjenčík, který se problematice sledování osob na komunikačních sítích dlouhodobě věnuje, sháněl podporu pro návrh mezi všemi sněmovními kluby: „Potěšila mě široká podpora našemu návrhu. Kromě celého klubu Pirátů jsou v petici podpisy poslanců z dalších pěti poslaneckých klubů. Celkem je to 58 poslanců. Věřím, že Ústavní soud ČR vyřeší existující rozpor mezi rozhodnutím Soudního dvora EU a legislativou České republiky, a že plošné šmírování skončí“.
Autor návrhu Jan Vobořil z IuRe podotýká, že plošné sledování nevedlo k zefektivnění práce policie a je zjevné, že trestné činy lze vyšetřovat i bez těchto dat: „Za loňský rok přitom žádaly oprávněné orgány údaje jen o mobilních telefonech v téměř půl milionech případů, což je víc než dvojnásobek oproti roku 2015. Přitom není žádný posun v objasněnosti případů ani v míře kriminality. Navíc náklady na šmírování představují pro stát výdaje v řádech několika stovek milionů ročně. Občané si ve výsledku daněmi připláceli za to, že je stát měl za sprosté podezřelé“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV