Piráti chtějí konec výpalného za prázdná média a za hraní vlastní hudby

19.03.2019 17:13

Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek a poslankyně Lenka Kozlová dnes na tiskové konferenci představili zásadní pozměňovací návrhy k vládní novele autorského zákona.

Piráti chtějí konec výpalného za prázdná média a za hraní vlastní hudby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Cílem je zbavit se největších absurdit, které zbytečně komplikují život živnostníkům a spotřebitelům. Piráti navrhují zrušení poplatků za prázdná média, který vybírá OSA, nebo povolení kopírování notových záznamů pro vlastní potřebu.

„Pokud si kupujete flashdisk, zaplatíte až 90 korun za prázdné médium, v případě pevného disku počítače jde dokonce o 150 Kč. Z každého kusu přepisovatelného DVD zaplatíte 5 korun. Kolektivní správci vyberou celkem 75,5 milionu korun z médií, která používáte,“ shrnula aktuální ceník kolektivních správců poslankyně Kozlová.

Jakub Michálek dodal, že je třeba najít jinou formu kompenzace odměn pro autory: „Proto jsme přišli s návrhem snížení DPH na knihy a služby spisovatelů, autorů a výkonných umělců. Autoři a vydavatelé tím ušetří každý rok 430 milionů korun na daních. Díky rozložení efektu ušetří zákazníci 280 milionů. Naše změna, tak jak ji navrhujeme, je celkově výhodná pro autory, vydavatele a koncové zákazníky.“

Kritizovanou věcí je i náhrada bezdůvodného obohacení ve dvojnásobné výši, která jde proti smyslu náhrady škody kompenzace poškozenému. Kozlová upozornila i na další absurditu v současném autorském zákoně, kterou je nemožnost kopírování notových záznamů: „V případě, že si chcete namnožit noty pro svou zájmovou činnost, musíte za to zaplatit, přitom knihy ve veřejných knihovnách kopírovat lze,“ uvedla.

Jedním z dalších návrhů je zrušení povinnosti autorů hrajících vlastní hudbu hlásit předem seznam skladeb: „OSA inkasuje nejen v případě, že hudebník hraje pouze svá díla, ale i v případě, že má souhlas původního autora. Autor sám totiž musí aktivně požádat o vyřazení ze zastupování,“ doplnil Michálek.

 

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…