Piráti podávají ústavní stížnost: Pražská energetika Holding podle nich musí poskytovat informace

17.02.2017 14:39

Piráti podali ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího správního soudu, který rozhodl, že společnost Pražská energetika Holding nepodléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím. V této společnosti má Praha většinový podíl. Přesto podle soudu nemusí veřejnosti poskytovat informace. Hrozí tak například, že se veřejnost nikdy nedozví pravdu o podezřelých sponzorských smlouvách z období Petra Hulínského, který byl podezřelý ze zneužití darů na charitu.

Piráti podávají ústavní stížnost: Pražská energetika Holding podle nich musí poskytovat informace
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo
Pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský si od pražského energetického holdingu vyžádal informace o odměnách vedení. „V představenstvu a dozorčí radě holdingu a jeho dceřiné společnosti Pražská energetika sedí několik pražských politiků. Zajímalo mě, kolik za to berou peněz a jestli jsou jejich odměny adekvátní,“  zdůvodňuje žádost Zábranský.

Pražská energetika mu ale informace odmítla poskytnout s tím, že v ní sice má 51% účast Praha, ale podle stanov má víceméně rovnocenné postavení jako druhý akcionář, jehož podíl je zbývajících 49 %. U společnosti tak prý nepřevažuje veřejný prvek, což je podmínka pro to, aby byla povinna poskytovat informace. S touto argumentací se ztotožnil jak Městský soud v Praze, tak Nejvyšší správní soud. „My s touto argumentací nesouhlasíme. Máme za to, že pokud má město ve firmě většinový podíl, pak má tato firma povinnost poskytovat informace veřejnosti. Tak je ostatně koncipovaný i zákon o registru smluv,“ vysvětluje odborník na právo na informace Zábranský.

Piráti dlouhodobě bojují za co nejširší právo na informace, které považují za zásadní protikorupční nástroj. V prosinci Zábranský vyhrál soudní spor s Pražskou plynárenskou, která tvrdila stejně jako Pražská energetika, že žádné informace poskytovat nemusí (viz https://praha.pirati.cz/poskytovani-informaci-mestskymi-firmami.html).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Syková: Drahošův program je anti Syková a apolitický

12:08 Senátorka Syková: Drahošův program je anti Syková a apolitický

Že jsem se ve volebním obvodu 20 – Praha 4 rozhodla obhájit svůj senátorský post je známo. Prostě ch…