Piráti žádají aktivnější roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii

13. 3. 2018 17:27

Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby v Sýrii a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.

Piráti žádají aktivnější roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti odsuzují bezohledné bombardování nevinných civilistů v oblasti východní Ghúty na předměstí Damašku ze strany syrských a ruských jednotek, jemuž padlo za oběť již nejméně tisíc lidí, z toho nejméně dvě stě dětí. Při ofenzivě, která pokračuje již čtvrtým týdnem, jsou používány zakázané tříštivé střely a zřejmě i chemické zbraně, jsou bombardovány nemocnice, pekárny a zdroje pitné vody. Konvoje s humanitární pomocí jsou zadržovány a jejich obsah konfiskován.

Místopředseda Pirátů a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa k tomu říká: „Asadův režim se u moci drží díky podpoře Ruska, Íránu a Hizballáhu, jehož ozbrojené složky považuje Evropská unie za teroristickou organizaci. Jak české Ministerstvo zahraničních věcí, tak Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.“

Podobným dokladem brutality a komplexnosti konfliktu v Sýrii je turecká invaze do Afrínu. Ten v tuto chvíli brání jak Spojenými státy podporované kurdské jednotky, tak proasadovské jednotky, ale v boji s tureckou převahou prohrávají. Nejvíce ale opět trpí civilisté: desítky tisíc lidí musely město a jeho okolí opustit. I přes turecké ujišťování, že cílem jsou pouze teroristé, přichází další a další zprávy o civilních obětech.

Pirátský místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský k tomu říká: „Sedmiletý syrský konflikt nemá vojenské, ale pouze politické řešení. Je smutným svědectvím hrůz sedmileté syrské války, že podobným zvěrstvům už není věnována větší pozornost, protože se opakují s tak otřesnou pravidelností.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Vláda snižuje zásluhovost penzijního systému. Preferuje rovnost v bídě

12:54 ODS: Vláda snižuje zásluhovost penzijního systému. Preferuje rovnost v bídě

Vláda v pondělí projedná novelu zákona o důchodovém pojištění. Předmětem novely je navýšení základní…