Piráti žádají aktivnější roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii

13.03.2018 17:27

Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby v Sýrii a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.

Piráti žádají aktivnější roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti odsuzují bezohledné bombardování nevinných civilistů v oblasti východní Ghúty na předměstí Damašku ze strany syrských a ruských jednotek, jemuž padlo za oběť již nejméně tisíc lidí, z toho nejméně dvě stě dětí. Při ofenzivě, která pokračuje již čtvrtým týdnem, jsou používány zakázané tříštivé střely a zřejmě i chemické zbraně, jsou bombardovány nemocnice, pekárny a zdroje pitné vody. Konvoje s humanitární pomocí jsou zadržovány a jejich obsah konfiskován.

Místopředseda Pirátů a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa k tomu říká: „Asadův režim se u moci drží díky podpoře Ruska, Íránu a Hizballáhu, jehož ozbrojené složky považuje Evropská unie za teroristickou organizaci. Jak české Ministerstvo zahraničních věcí, tak Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.“

Podobným dokladem brutality a komplexnosti konfliktu v Sýrii je turecká invaze do Afrínu. Ten v tuto chvíli brání jak Spojenými státy podporované kurdské jednotky, tak proasadovské jednotky, ale v boji s tureckou převahou prohrávají. Nejvíce ale opět trpí civilisté: desítky tisíc lidí musely město a jeho okolí opustit. I přes turecké ujišťování, že cílem jsou pouze teroristé, přichází další a další zprávy o civilních obětech.

Pirátský místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský k tomu říká: „Sedmiletý syrský konflikt nemá vojenské, ale pouze politické řešení. Je smutným svědectvím hrůz sedmileté syrské války, že podobným zvěrstvům už není věnována větší pozornost, protože se opakují s tak otřesnou pravidelností.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

17:17 David (SPD): Macron prý chce nahradit von der Leyenovou

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o údajných ambicích francouzského prezidenta Macrona…