Plamínková (STAN): Tragédie obecní pastviny se týká i států

24.11.2015 5:29

Mezi ekology se už od 60. let 20. století užívá pojem Tragédie obecní pastviny (angl. Tragedy of the Commons). Princip je jednoduchý. Vychází z praxe středověké Anglie, kde existovala volná obecní půda.

Plamínková (STAN): Tragédie obecní pastviny se týká i států
Foto: starostove-nezavisli.cz
Popisek: Jana Plamínková (STAN)

Ta byla k dispozici pro všechny. Chudí lidé tam mohli volně vyhánět svůj dobytek a prodejem masa a mléka si vylepšovat chabou životní úroveň. Ukázalo se ale, že každý z nich vyháněl pást stále více a více kusů, čímž se pastvina během pár let totálně zdevastovala.  Všichni se prostě snažili maximalizovat svůj soukromý užitek na úkor společného zdroje, což vedlo k totálnímu vyčerpání toho zdroje.

Klasickou ukázkou dnešní „obecní pastviny“ jsou světové oceány a rybolov v nich. Všechny soukromé firmy, malé i velké, loví ryby, jak nejvíce mohou, takže oceány se už blíží stavu naprostého vyčerpání. Víme to všichni, ryb je stále méně a jsou pořád dražší. Regulace selhává, vodní „pastvina“ je už velmi vážně a možná i nenávratně poškozena.

Obecní pastvinou ale v přeneseném slova smyslu může být i stát. Každý by z něj chtěl mít co největší užitek – různé typy sociálních dávek, přídavků na děti, výhod, benefitů, a přitom každý chce platit co nejmenší a pokud možno vůbec žádné daně. To ovšem nejde. Stát má jen to, co vybere od občanů a firem na daních, a jen to může rozdělovat. Přečerpává-li se „státní pastvina“, musí se stát zadlužovat, což nejde dělat donekonečna. Ukazuje to koneckonců i Evropská unie, rovněž pěkná „obecní pastvina“. I sem by chtěl každý co nejméně dávat a co nejvíce z ní brát (viz Řecko, ale koneckonců i my). Stát i EU mají samozřejmě možnost si nastavit pravidla (to ovšem mají pastevci či rybáři také), nicméně tendence lidí k tomu si z obecního více brát než do něj dávat je zcela zřejmá a univerzální ve všech kulturách a časech a musí se s ní počítat.

Psáno pro blog.idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN): Díky tlaku starostů z městských částí jim rozdělí Praha o 228,9 milionů více

12:48 Hlubuček (STAN): Díky tlaku starostů z městských částí jim rozdělí Praha o 228,9 milionů více

STAN v Praze významně přispěl k tomu, že se podařilo navýšit peníze pro městské části. A to ne podle…