Poc (ČSSD): Návrh rozpočtu EU snížen Radou

17.09.2016 14:04

Ministři financí členských států opět dokázali své odtržení od reality. V době největšího migračního pohybu od druhé světové války, v době nízké úrovně hospodářského růstu a zaměstnanosti hned v několika částech Evropské unie, přišla Rada s “vizí” snížit návrh evropského rozpočtu na příští rok. Konkrétně navrhla snížit své závazky o 35 miliard korun na 4,2 bilionů korun financující všechny evropské politiky. Jako by se páni ministři financí v posledních letech nepoučili, že k prosperitě se prostě proškrtat nedá a že pokud chceme hospodářský růst, je třeba jej stimulovat.

Poc (ČSSD): Návrh rozpočtu EU snížen Radou
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Tentokrát má tedy od pokladníků z členských zemí dostat na frak vnější politika a politika konkurenceschopnosti. Rada ministrů, skrytá za anonymitu “Evropské unie” se tato témata nepochopitelně snaží prezentovat jako druhořadá, přestože jejich financování je pro budoucí rozvoj Evropy klíčové. Politika konkurenceschopnost a vnější politiku společně mají podle ministrů financí členských zemí přijít o 13,7 miliard korun. Evropskou komisi, která je zodpovědná za provádění evropských politik, odsunuje Rada do pozice pozorovatele. Nakonec proč ne, vždyť za radu ministrů všechno nakonec odnese u občanů Evropský parlament.

V kontextu migrační krize považuji za logické, že členské země požadují evropské řešení. Přece jen se nejedná o problém, který dokáže vyřešit pouze jeden stát. Ale požadovat evropské řešení a zároveň krátit finance, které jsou na toto řešení nezbytné, to je jako pobízet koně bičem do běhu a zároveň mu vší silou přitahovat udidlo. V případě jízdy na koni tak hloupé chování jezdce nemůže skončit jinak, než pádem. V případě politiky to chvíli vydrží, dokud je to na koho svést. Ale ten čas už nyní dochází. Není ale možné si myslet, že Unie dokáže zajistit stabilní a bezpečné sousedství v případě, že na to nemá dostatek finančních prostředků.

Evropští občané si zaslouží fungující evropskou správu

Stejným případem je priorita konkurenceschopnosti, která, ačkoliv je brána do úst všemi národními politiky do jednoho, nemilosrdně odnesla více než polovinu všech navržených škrtů. Ti kdo ony škrty prosazují pak budou doma na tiskových konferencích vyčítat Evropské unii to, co sami udělali. Není to jen pokrytecké, je to hanebné a malé.

Očekává se od nás, že budeme plnit cíle a nalézat řešení. Ano, rádi se tohoto nelehkého úkolu ujmeme, ale tohle je možné jen v případě, že nám nebudou házeny klacky pod nohy. Evropští občané si zaslouží fungující evropskou správu a neměli by si nechat namluvit cokoliv jiného.
Rozpočtový výbor bude v posledním zářijovém týdnu hlasovat o výši rozpočtu, jakou by chtěl vidět Evropský parlament, a která bude vycházet z výpočtů Komise. Za skupinu Socialistů a Demokratů lze již teď říci, že se bude bojovat kupříkladu o akceptovatelnou výši prostředků pro oblast životního prostředí, ochrany zdraví, zaměstnanost, včetně posílení programu Erasmus+ a také podporu vědy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…