Poche (ČSSD): Je potřeba chránit evropský průmysl před levným dovozem z Číny

24.05.2016 6:28 | Zprávy
autor: PV

Evropská Unie čelila v minulých týdnech velké výzvě, která se týkala našich obchodních vztahů s Čínou. Abychom lépe pochopili, proč právě letos se Evropský parlament zabýval tímto tématem, musíme se podívat více do historie.

Poche (ČSSD): Je potřeba chránit evropský průmysl před levným dovozem z Číny
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

Když byla Čína v roce 2001 přijata do Světové obchodní organizace (WTO), byla podepsána zvláštní ujednání o jejím začlenění. Čína musela splnit stanovené podmínky, např. implementovat metodiky pro výpočet dumpingu, a to vše za 15 let od podepsání protokolu o přistoupení. A právě 11. prosince 2016 uplyne lhůta, během které se Pekingu nepodařilo splnit pět klíčových kritérii pro udělení statutu tržní ekonomiky.

V současné době jsme ve stavu, kdy Čína není ochotná nechat vnější subjekty zkontrolovat, zda nedochází k dumpingu, tj. k prodeji zboží za hranicemi pod výrobními náklady. Za těchto podmínek si nemůžeme dovolit otevřít naší ekonomiku levným dovozům a tím pádem nechat si zničit nejen ocelářský, ale i keramický nebo sklářský průmysl. To by následně vedlo k ohrožení celého výrobního průmyslu, bez kterého vyspělá ekonomika nemůže fungovat. A já samozřejmě nechci, aby zanikla odvětví, která u nás mají dlouhou tradici. Mělo by to vážné důsledky pro obyvatelé všech členských zemí Evropské unie. V České republice by to vedlo nejen k nárůstu nezaměstnanosti, ale i ke snížení celkové kvality života.

Předpokládám, že hned v prosinci dojde k tomu, že Čínská lidová republika zažaluje Evropskou unii u WTO. To znamená, že jednání se protáhnou na několik let a my získáme čas, během kterého Čína dokáže uskutečnit opravdové reformy, aby se stala tržní ekonomikou, a Evropská unie nebude muset obětovat svůj průmysl a statisíce pracovních míst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.