Když byla Čína v roce 2001 přijata do Světové obchodní organizace (WTO), byla podepsána zvláštní ujednání o jejím začlenění. Čína musela splnit stanovené podmínky, např. implementovat metodiky pro výpočet dumpingu, a to vše za 15 let od podepsání protokolu o přistoupení. A právě 11. prosince 2016 uplyne lhůta, během které se Pekingu nepodařilo splnit pět klíčových kritérii pro udělení statutu tržní ekonomiky.
V současné době jsme ve stavu, kdy Čína není ochotná nechat vnější subjekty zkontrolovat, zda nedochází k dumpingu, tj. k prodeji zboží za hranicemi pod výrobními náklady. Za těchto podmínek si nemůžeme dovolit otevřít naší ekonomiku levným dovozům a tím pádem nechat si zničit nejen ocelářský, ale i keramický nebo sklářský průmysl. To by následně vedlo k ohrožení celého výrobního průmyslu, bez kterého vyspělá ekonomika nemůže fungovat. A já samozřejmě nechci, aby zanikla odvětví, která u nás mají dlouhou tradici. Mělo by to vážné důsledky pro obyvatelé všech členských zemí Evropské unie. V České republice by to vedlo nejen k nárůstu nezaměstnanosti, ale i ke snížení celkové kvality života.
Předpokládám, že hned v prosinci dojde k tomu, že Čínská lidová republika zažaluje Evropskou unii u WTO. To znamená, že jednání se protáhnou na několik let a my získáme čas, během kterého Čína dokáže uskutečnit opravdové reformy, aby se stala tržní ekonomikou, a Evropská unie nebude muset obětovat svůj průmysl a statisíce pracovních míst.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV