Podle očekávání se nosným tématem projevu stala otázka migrační krize, se kterou se Evropa v posledních měsících potýká. V projevu zazněly důležité pasáže, které se týkaly poslání a hodnot, které by Evropa měla naplňovat. A také konstatování, se kterým nemohu nic jiného než souhlasit, že Evropská unie má mnoho slabostí, ale bez ní by byl náš kontinent daleko slabší. Juncker podotkl, že v současné Evropské unii není dostatek Evropy a v samotné Unii není dostatek unie. Rychle zapomínáme, nevidíme nebo nechceme vidět přes plot našeho dvorečku. Migraci do EU nezastavíme a musíme ji čelit všichni společně, ploty nám na to opravdu stačit nebudou. I proto Juncker připomněl vlastní uprchlickou historii Evropy i jednotlivých států a zdůraznil, že právo na azyl je jedno z nejdůležitějších evropských práv. Samozřejmě si všichni uvědomujeme, že Evropa nemůže vyřešit všechnu mizérii světa, ale je nutné se na věci dívat správnou perspektivou.
Je nepopiratelné, že hovoříme o bezprecedentním počtu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí, ale musíme si uvědomit, že tvoří pouhých 0,11 procenta celkové populace Evropské unie. Evropa je stále vnímána jako místo stability a solidarity a země, které jsou zasaženy migrační krizí nejvíce, tedy především Řecko, Itálie a Maďarsko, nemohou být nechány této krizi na pospas. Evropské státy musí být vůči sobě i uprchlíkům solidární a já podporuji návrh nového relokačního schématu, podle kterého by mělo být přijato celkově 160.000 lidí, namísto původních 40 tisíc. Rada neboli členské státy, budou o osudech těchto dalších 120.000 lidí rozhodovat již příští pondělí. Návrh stálého mechanismu představí Komise na počátku roku 2016 a bude součástí nového balíčku k migraci.
Svalování viny jednoho na druhého a ukazování prstem neprospívá naprosto nikomu a je často znamením jisté bezradnosti politiků. Proto jednoznačně potřebujeme vytvořit ucelenou agendu o migraci a musíme začít současnou situaci řešit, otevírat legální cesty pro uprchlíky a umožnit jim pracovat již od prvního dne. Ve všech krocích musíme mít na mysli otázku lidskosti a lidské důstojnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně