Polčák (TOP 09): Navrhujeme nejvyšší státní vyznamenání pro Natalii Gorbaněvskou

07.05.2014 14:30

Nejvyšší státní vyznamenání České republiky by podle poslanců TOP 09 Stanislava Polčáka a Gabriely Peckové měla získat im memoriam Natalia Gorbaněvská. Moskevská rodačka byla v roce 1968 jednou z hrstky lidí, kteří měli odvahu veřejně demontrovat proti sovětské invazi do Československa.

Polčák (TOP 09): Navrhujeme nejvyšší státní vyznamenání pro Natalii Gorbaněvskou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

„Myslíme si, že Česko stále ještě dost neocenilo zásadový postoj této statečné ženy. Udělení státního vyznamenání této statečné ženě považujeme za výraz snahy o splacení tohoto dluhu,“ vysvětlil Stanislav Polčák důvody, proč by mělo Česko vyznamenat právě Gorbaněvskou. „Pamětní medaili Karla Kramáře, kterou paní Gorbaněvská obdržela v roce 2008, nepovažujeme za odpovídající ocenění jejích odvážných postojů v dobách, které byly pro Československo tak těžké,“ dodal poslanec Polčák.

Známá ruská disidentka Natalia Gorbaněvská se narodila roku 1936 v Moskvě. V roce 1964 absolvovala Leningradskou univerzitu a začala pracovat jako korektorka a překladatelka. Koncem dubna 1968 vyšlo první číslo samizdatu Kronika současných událostí. Pod titulem „Rok lidských práv v Rusku“ jej edičně připravila Natalia Gorbaněvská, do roku 1983 vyšlo dalších 62 čísel Kroniky, která se tím stala nejvýznamnějším a nejdéle vycházejícím opozičním periodikem v Sovětském svazu. V srpnu 1968 se rozhodla proti invazi sovětských vojsk do Československa protestovat. Byla zatčena, prohlášena za duševně chorou a dva roky vězněna v psychiatrických léčebnách. Po propuštění se angažovala například v protestech proti vyhoštění Alexandra Solženicyna. Poté emigrovala do Francie, zemřela loni na konci listopadu v Paříži.

„Je jen velmi málo žen, které se vyjímají v historii naší země. Měli bychom si je připomínat a jsem si jista, že tento řád si právě paní Natalia plně zaslouží,“ uvedla poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09), členka Rady Evropy.

Řád Bílého lva je v současné době nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Řád Bílého lva byl původně udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922. V loňském a v letošním roce získali tento řád pouze dva prezidenti – loni slovenský Ivan Gašparovič a tento týden prezident Německa Joachim Gauck.  Od roku 1989 získalo tento řád pouze 5 žen. Poslední ženou byla před čtyřmi lety Marie Ljalková - Lastovecká, česká odstřelovačka, volyňská Češka, zdravotnice, jež bojovala v druhé světové válce.
Martina Týblová, tisková mluvčí TOP 09

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

7:02 Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru.