V čem je záludnost investičních pobídek?
Co je však především varovné, že takové pobídky můžou být velmi nebezpečným nástrojem korupce. Majitel firmy, která má získat investiční pobídky, přislíbí politikům či úředníkům – například slovenskému ministrovi financí či jeho náměstkům, náležité „všimné“ z celkové daňové úspory.
Vzhledem k tomu, že úspory jsou opravdu enormní a dosahují 1,6 miliard Kč, pak úplatek je jen malým nákladem vůči potenciálnímu zisku. Tyto pobídky tak skutečně podporují korupční prostředí a vedou k tomu, že jsou rozdělovány podle subjektivního klíče – názoru politika. Slovensko, které je hospodářsky značně rostoucí zemí, se tak kvůli pobídkám vydává směrem k oligarchizaci a podpoře bohatých na úkor střední třídy či malých firem. Daňové pobídky jsou tak nástrojem, kdy se všem podnikatelům, kteří platí daně, plive do tváře. Stávají se otroky velkých (Babišových) společností, pro které odvádějí daně.
Babiš: Zničím malé a střední podnikání
Andrej Babiš svou nechuť k malému a střednímu podnikání, které se může rozrůst a vytvořit mu konkurenci, vyjádřil už několikrát. Jeho názory skvěle vystihuje citace, kterou řekl v září roku 2013. „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ řekl Babiš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS