Portlík (ODS): Babiš si pro peníze chodí i na Slovensko. Skončí jako Templáři?

24.03.2015 15:05

Ministr financí a majitel skupiny Agrofert Babiš není drahý jen pro nás – stojí nás kolem 2 miliardy ročně, ale začíná být také značně nákladný i pro jeho rodnou krajinu – Slovensko. Na daňových pobídkách dostane jeho soikečnost Dusla od slovenského státu celkem 1,6 miliard korun.

Portlík (ODS): Babiš si pro peníze chodí i na Slovensko. Skončí jako Templáři?
Foto: archiv redakce
Popisek: Tomáš Portlík, 1.zástupce starosty MČ Praha 9

V čem je záludnost investičních pobídek?

Co je však především varovné, že takové pobídky můžou být velmi nebezpečným nástrojem korupce. Majitel firmy, která má získat investiční pobídky, přislíbí politikům či úředníkům – například slovenskému ministrovi financí či jeho náměstkům, náležité „všimné“ z celkové daňové úspory.

Vzhledem k tomu, že úspory jsou opravdu enormní a dosahují 1,6 miliard Kč, pak úplatek je jen malým nákladem vůči potenciálnímu zisku. Tyto pobídky tak skutečně podporují korupční prostředí a vedou k tomu, že jsou rozdělovány podle subjektivního klíče – názoru politika. Slovensko, které je hospodářsky značně rostoucí zemí, se tak kvůli pobídkám vydává  směrem k oligarchizaci a podpoře bohatých na úkor střední třídy či malých firem. Daňové pobídky jsou tak nástrojem, kdy se všem podnikatelům, kteří platí daně, plive do tváře. Stávají se otroky velkých (Babišových) společností, pro které odvádějí daně.

Babiš: Zničím malé a střední podnikání

Andrej Babiš svou nechuť k malému a střednímu podnikání, které se může rozrůst a vytvořit mu konkurenci, vyjádřil už několikrát. Jeho názory skvěle vystihuje citace, kterou řekl v září roku 2013. „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ řekl Babiš.

Každá firma byla jednou malá a pro její rozvoj by měl stát nastavit takové podnikatelské prostředí, které ji umožní růst. Jednou z takových podmínek je například vlídný přístup finančního úřadu, který při své činnosti bude administrativní, efektivní a pragmatický, nikoliv šikanizující a terorizující. S nástupem Andreje Babiše však pragmatický přístup finančního úřadu neexistuje. Malé a střední firmy podle něj nic neplatí, začal proto v prvním čtvrtletí minulého roku zadržovat vratky z DPH, ač na tyto prostředky měly firmy zákonný nárok, přivedl tak řadu malých firem do značných problémů. Chystá jim také zavést registrační pokladny, které povedou k destrukci drobných podnikatelů.

Babišovi hrozí osud Templářů

Babišův úspěch dosahovaný prostřednictvím politiky a dotací nemusí být trvalý. Boží mlýny melou… a bohužel celý příběh oligarchy může vyústit tragický konec, kdy zemi zcela ovládne populismus a v rámci něj se lidé nejen s Babišem, ale dalšími oligarchy, vypořádají velmi krutě.

Připomeňme si například krátce finanční moc Templářů, kteří od papeže získali řadu privilegií. Nikdo je v zemi nesměl soudit, kromě papeže (který však byl daleko, žádnou soudní moc tedy téměř neměl). Templáři ale především nemuseli platit cla, daně či mýtné a mohli poskytovat finanční úvěry či provádět bankovní služby. Měli také obrovský vliv na politiku státu, v podstatě byli tehdejšími „oligarchy“ v zemi. Je však nutné uvést, ke cti Templářů, že nečerpali dotace.

Není ale divu, že tato situace vadila nejen obyčejným lidem, ale i samotnému králi Filipovi IV. (Sličnému), který byl také dlužníkem Templářů. Nechal je proto v pátek 13. října roku 1307 zatknout a následně jim ve zmanipulovaných soudních rozsudcích odebral život. Pevně věříme, že nás pan ministr Babiš nevrátí do středověkých časů, že naší politickou scénu neovládne populismus z druhé části spektra, ale že se podaří tuto oligarchizaci země včas zastavit.

Tomáš Portlík

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Až do posledního Ukrajince

16:21 David (SPD): Až do posledního Ukrajince

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině