Pospíšil (TOP 09): Poslanci schválením návrhu zcela vyprázdnili zákon o TOPO a popřeli jeho účel

24.03.2016 13:00

Europoslanec Jiří Pospíšil ke schválení návrhu novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

Pospíšil (TOP 09): Poslanci schválením návrhu zcela vyprázdnili zákon o TOPO a popřeli jeho účel
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Poslanecká sněmovna ČR na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, tzv. zákona o TOPO (sněmovní tisk 304), v rámci kterého také odsouhlasila pozměňovací návrh sociálnědemokratických poslanců Marie Benešové a Jana Chvojky.

Na základě tohoto návrhu se nově může právnická osoba trestní odpovědnosti zprostit, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby svým zaměstnancům, vedoucím pracovníkům nebo členům statutárního orgánu ve spáchání protiprávního činu zabránila. Podle názoru odborníků tak postačí, pokud právnická osoba prokáže, že měla např. etický kodex, kterým se měli povinnost všechny osoby v jejích strukturách řídit, a odpovědnosti se zprostí.

„Jako bývalý ministr spravedlnosti a především předkladatel zákona o TOPO jsem před takovou změnou důrazně varoval. Podle mého názoru může být schválená možnost vyvinění právnických osob v rozporu s unijním právem a České republice tak hrozí, že proti ní Evropská komise zahájí sankční řízení. Žádná z úmluv ani žádný z právních předpisů EU totiž nepředpokládá, že by se právnické osoby mohly tímto způsobem zprostit odpovědnosti.“ uvedl Jiří Pospíšil. Široká odpovědnost firem za své jednatele a zaměstnance vyplývá např. i z trestněprávní úmluvy Rady Evropy o korupci z roku 1999.

„Poslanci schválením návrhu zcela vyprázdnili zákon o TOPO a popřeli účel, pro který byl před několika lety přijímán,“ doplnil Jiří Pospíšil. Proti pozměňovacímu návrhu Marie Benešové a Jana Chvojky se již v minulosti postavila také Unie státních zástupců.

reklama

autor: PV

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Ve Vamberku došlo k významné a léta projednávané změně v uspořádání silnic

20:07 Hejtman Červíček: Ve Vamberku došlo k významné a léta projednávané změně v uspořádání silnic

Po více než deseti letech od dokončení obchvatu Vamberka došlo k dohodě mezi Ředitelstvím silnic a d…