Pospíšil (TOP 09): Soudní tribunál se Pomazánkového másla nezastal

12.05.2015 11:51

Ani další pokus o záchranu označení „Pomazánkové máslo“ bohužel nevyšel. Poté, co Evropská komise zamítla žádost o výjimku z pravidel EU pro užívání označení "máslo" a následně dosáhla i odsouzení ČR u Soudního dvora EU za to, že užívání označení "Pomazánkové máslo" nadále umožňuje, zkusila ČR jinou cestu k zlegalizování označení "Pomazánkové máslo". A to konkrétně v podobě žádosti o jeho uznání za zaručenou tradiční specialitu.

Pospíšil (TOP 09): Soudní tribunál se Pomazánkového másla nezastal
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

I tuto žádost však Evropská komise zamítla, právě s poukazem na to, že Pomazánkové máslo nesplňuje podmínku min. obsahu 80% mléčného tuku danou legislativou EU pro výrobky s označením "máslo". Právě toto zamítavé rozhodnutí Evropské komise o zaručené tradiční specialitě napadla ČR u soudního Tribunálu EU, který dnes rozhodl.

"V případě ochranného režimu zaručené tradiční speciality EU se má posuzovat a hodnotit v prvé řadě to, zda daný výrobek vykazuje specifické chuťové a technologické vlastnosti a zda se vyskytuje na trhu po min. dobu 30 let. Přestože zazněly přesvědčivé argumenty dokládající, že Pomazánkové máslo obě tyto podmínky splňuje, Evropská komise se s nimi žádným způsobem nevypořádala a žádost smetla ze stolu s poukazem na nesoulad označení Pomazánkové máslo s požadavkem min. 80% podílu mléčného tuku", uvádí k tomu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), bývalý ministr spravedlnosti.

"Je třeba uznat, že v průběhu komplikovaného vývoje kauzy Pomazánkového másla jsme se dopustili některých zaváhání zejména procesního rázu, která se později těžko napravují. To by však nemělo vést k tomu, že se z Pomazánkového másla stane terč, do kterého se Evropská komise i soudní Tribunál EU až příliš snadno strefují. Proti rozhodnutí soudního Tribunálu EU se lze ve lhůtě dvou měsíců odvolat k Soudnímu dvoru EU. Jedním z důvodů odvolání mohou být nedostatky řízení před soudním Tribunálem EU poškozující účastníka řízení a jsem přesvědčen, že o tento důvod by bylo možno odvolání opřít," dodává k tomu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

11:12 Šojdrová (KDU-ČSL): Jak je Česká republika připravena na boj s dvojí kvalitou zboží?

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) představila odborné veřejnosti studii o dvojí kvalitě pot…