Pospíšil (TOP 09): Soudní tribunál se Pomazánkového másla nezastal

12.05.2015 11:51

Ani další pokus o záchranu označení „Pomazánkové máslo“ bohužel nevyšel. Poté, co Evropská komise zamítla žádost o výjimku z pravidel EU pro užívání označení "máslo" a následně dosáhla i odsouzení ČR u Soudního dvora EU za to, že užívání označení "Pomazánkové máslo" nadále umožňuje, zkusila ČR jinou cestu k zlegalizování označení "Pomazánkové máslo". A to konkrétně v podobě žádosti o jeho uznání za zaručenou tradiční specialitu.

Pospíšil (TOP 09): Soudní tribunál se Pomazánkového másla nezastal
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

I tuto žádost však Evropská komise zamítla, právě s poukazem na to, že Pomazánkové máslo nesplňuje podmínku min. obsahu 80% mléčného tuku danou legislativou EU pro výrobky s označením "máslo". Právě toto zamítavé rozhodnutí Evropské komise o zaručené tradiční specialitě napadla ČR u soudního Tribunálu EU, který dnes rozhodl.

"V případě ochranného režimu zaručené tradiční speciality EU se má posuzovat a hodnotit v prvé řadě to, zda daný výrobek vykazuje specifické chuťové a technologické vlastnosti a zda se vyskytuje na trhu po min. dobu 30 let. Přestože zazněly přesvědčivé argumenty dokládající, že Pomazánkové máslo obě tyto podmínky splňuje, Evropská komise se s nimi žádným způsobem nevypořádala a žádost smetla ze stolu s poukazem na nesoulad označení Pomazánkové máslo s požadavkem min. 80% podílu mléčného tuku", uvádí k tomu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), bývalý ministr spravedlnosti.

"Je třeba uznat, že v průběhu komplikovaného vývoje kauzy Pomazánkového másla jsme se dopustili některých zaváhání zejména procesního rázu, která se později těžko napravují. To by však nemělo vést k tomu, že se z Pomazánkového másla stane terč, do kterého se Evropská komise i soudní Tribunál EU až příliš snadno strefují. Proti rozhodnutí soudního Tribunálu EU se lze ve lhůtě dvou měsíců odvolat k Soudnímu dvoru EU. Jedním z důvodů odvolání mohou být nedostatky řízení před soudním Tribunálem EU poškozující účastníka řízení a jsem přesvědčen, že o tento důvod by bylo možno odvolání opřít," dodává k tomu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Mám pro Danuši Nerudovou vzkaz

14:04 Vondráček (Svobodní): Mám pro Danuši Nerudovou vzkaz

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na vyjádření Danuše Nerudové v Superdebatě z Evropského…