Pražák (ANO): Průlom v oblasti převodů bytů z obcí a měst na družstevníky

15.04.2021 4:33

Finální stanovisko, na kterém se shodla ministerstva pro místní rozvoj, financí a vnitra, popisuje postup, jak stávající smlouvy mezi obcemi a družstevníky, které byly uzavřeny před 20 lety, nahradit platnými smlouvami tak, aby byly dodržovány současné zákony. Byty postavené s pomocí státní dotace, které už jednou družstevníci zaplatili, nebudou muset kvůli tehdejším administrativním chybám platit částečně znovu.

Pražák (ANO): Průlom v oblasti převodů bytů z obcí a měst na družstevníky
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO
reklama

Díky stanovisku mohou navíc zastupitelé měst a obcí rozhodovat o převodech bytů na družstevníky s vědomím, že postupují správně a nebude jim hrozit případný postih. Ministerstvo financí bude také navrhovat osvobození příjmů z bezúplatných převodů spoluvlastnických podílů na bytovém domě z obce na druhého vlastníka od daňové povinnosti prostřednictvím přechodného ustanovení obsaženého v nejbližší řádné novele zákona o daních z příjmů.

„Jsem velice ráda, že vydané stanovisko naplňuje svým obsahem očekávání družstevníků nejen v našem městě, ale i dalších desetitisíců občanů naší republiky, kteří se ne vlastní vinou dostali do problematické situace s jistotou svého bydlení,“ říká liberecká radní Šárka Prachařová (ANO), která v únoru společně s poslancem Davidem Pražákem, doktorkou Hanou Marvanovou a se zástupcem družstevníků intervenovala za družstevníky na ministerstvu financí.

„Naším hlavním cílem bylo to, aby družstevníci nemuseli platit daň z příjmu při převodu družstevních bytů podle podmínek stanovených v původních smlouvách. Daň by se v některých případech mohla vyšplhat i na statisíce korun. Pro řadu družstevníků by to bylo finančně neúnosné, a proto jsme se hrozbu zdanění pokusili odvrátit,“ vysvětluje poslanec David Pražák (ANO) s tím, že přístup ministerstev velice oceňuje.

Zástupci spolku Spravedlnost pro bytová družstva, který sdružuje bytová družstva po celé České republice, stanovisko ministerstev vítají. „Stanovisko naplňuje naše legitimní očekávání a věříme, že otevře cestu ke spravedlivému řešení pro bytová družstva a nájemníky a bude oporou pro rozhodování zastupitelstev měst a obcí. Oceňujeme také příslib ministerstva financí v daňové otázce a očekáváme, že postupně budou podíly měst a obcí převáděny na družstevníky v duchu původně uzavřených smluv,“ doplňuje za spolek jeho předsedkyně Lenka Šlapáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Výzvy Finanční správy kvůli EET byly nezákonné

10:21 Munzar (ODS): Výzvy Finanční správy kvůli EET byly nezákonné

Komentář na facebookovém profilu k výzvám novomanželům k doložení detailů nákladů svatby