Premiér Babiš: Česká republika vysadí 10 milionů stromků a miliardu sazenic

01.11.2019 15:05 | Zprávy

Premiér Babiš v Průhonicích otevřel Stezku sucha, která pomáhá najít správné stromy do vyprahlých měst.

Premiér Babiš: Česká republika vysadí 10 milionů stromků a miliardu sazenic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ředitelem Výzkumného ústavu Silva Taroucy Ivanem Sucharou otevřel ve čtvrtek 31. října 2019 v Dendrologické zahradě v Průhonicích tzv. Stezku sucha. Ta bude sloužit k ověření, které druhy stromů jsou vhodné pro vysazení ve městech a obcích. Předseda vlády zároveň u příležitosti otevření stezky pomohl vysadit tři druhy suchomilných dubů.

„Česká republika má jasno, co musí dělat ohledně klimatické změny. Máme Národní koalici pro boj se suchem. Součástí toho je také sázení stromků. Zavázali jsme se k tomu, že Česká republika vysadí 10 milionů stromků a miliardu sazenic. Úspěšné akce pořádá jak Ministerstvo životního prostředí, tak Lesy ČR,“ uvedl Andrej Babiš.

Samotná expozice a experimentální plocha Stezky sucha postupně vzniká. K finálním terénním úpravám a výsadbě dojde na jaře roku 2020. Na stezce lze zatím nalézt zhruba 140 dřevin, na kterých odborníci ověřují jejich vlastnosti. Jde především o odolnost proti nedostatku vláhy, extrémním letním teplotám a také úpalu, při kterém dřeviny trpí extrémním slunečním zářením a v jeho důsledku přicházejí o listy. Ve výběru je několik stovek druhů a keřů. Na stezce lze nalézt především listnáče, které je možné použít například jako stromořadí ve městech.

„Přednost by měly dostat především původní listnaté druhy stromů, ideálně pocházející z daného regionu, vhodné pro konkrétní stanoviště. Například pokud je o výsadbu městské aleje, je důležité myslet nejen na to, aby konkrétní druhy stromů a keřů vydrželi vysoké letní teploty, ale také jak budou čelit zvýšené zátěži emisí z dopravy nebo zda přežijí zimní mrazy,“ vysvětluje Ivan Suchara, ředitel Výzkumného ústavu Silva Taroucy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

22:01 Gregorová (Piráti): Tohle není běžný byznys, to je cílené budování vlivu

Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. …