Premiér Babiš: Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku

17. 4. 2018 13:41

Premiér Babiš jednal se zemským hejtmanem Horního Rakouska Thomasem Stelzerem.

Premiér Babiš: Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 17. dubna 2018 setkal s hejtmanem rakouské spolkové země Horní Rakousko Thomasem Stelzerem. Mluvili spolu o politické a hospodářské spolupráci obou zemí a pozitivně zhodnotili přeshraniční spolupráci na úrovni regionů.

„Česko-rakouské vztahy mají v posledních letech velmi pozitivní dynamiku. Vedeme politický dialog na všech úrovních, obrat vzájemného obchodu stabilně roste, mezi lety 2016 a 2017 stoupl dokonce o 12,5 %, a úzce spolupracují také příhraniční regiony obou zemí. Pevně věřím, že tento trend bude nadále pokračovat,“ řekl po jednání premiér Andrej Babiš.

Dalším tématem jednání českého premiéra s rakouským zemským hejtmanem byla dopravní infrastruktura, a to především rozestavěná dálnice D3 na trase České Budějovice – Linec a železniční spojení Prahy a Lince. Kromě toho spolu hovořili také o spolupráci záchranných služeb a úspěšném projektu vývoje rakouské verze mobilní aplikace Záchranka. Zmíněna byla rovněž spolupráce zemí v oblasti vzdělávání, v rámci které obě země rovným dílem financují stipendijní program AKTION určený studentům vysokých škol.

Podle premiéra Babiše jsou česko-rakouské vztahy na velmi dobré úrovni, a to jak z politického, tak i ekonomického hlediska. Obě země úspěšně rozvíjejí nové formáty spolupráce, jako je tzv. slavkovský formát nebo pravidelná setkání ministrů zahraničních věcí s hejtmany příhraničních krajů a spolkových zemí. Rakousko je pro Českou republiku jedním z nejvýznamnějších hospodářských partnerů. Celková hodnota přímých rakouských investic v ČR je odhadována na více než 13 miliard eur. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): Pravičáci! Pozor! Evropou obchází strašidlo druhé šance!

8:36 Valachová (ČSSD): Pravičáci! Pozor! Evropou obchází strašidlo druhé šance!

Tak se rychle začněte šikovat, dámy a pánové z pravice. Brusel se nám zase chystá diktovat. Komise s…