Premiér Babiš: Děkuji vojákům za rychlou stavbu záložní nemocnice

25.10.2020 21:19

Záložní nemocnice v Letňanech je postavená. Za rychlou a efektivní práci dnes vojákům poděkoval premiér Andrej Babiš v doprovodu ministrů obrany Lubomíra Metnara a zdravotnictví Romana Prymuly i vedení Nemocnice na Bulovce.

Premiér Babiš: Děkuji vojákům za rychlou stavbu záložní nemocnice
Foto: Ministerstvo obrany
Popisek: Premiér Andrej Babiš v záložní nemocnici v Letňanech

Výstavba započala v pondělí 19. října, kdy bylo na místo navezeno přes sto tun zdravotnického materiálu zejména z Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové. Vojáci postupně do hal letňanského výstaviště dopravili víc než 300 tun vybavení ze svých zásob. Další materiál poskytla mj. Správa státních hmotných rezerv. V záložní nemocnici, na níž pracovali vojáci prakticky dnem i nocí, je připraveno 500 lůžek.

Situace se nevyvíjí příznivě

„Počty hospitalizovaných dramaticky rostou, my máme matematické modely a situace se nevyvíjí příznivě. Není to jen chřipka, jak někteří chybně uvádí. Na covid není zatím lék a vakcinace se teprve připravuje. Naše dnešní kapacita testování je 46 tisíc a dá se předpokládat, že současná čísla nakažených porostou. Proto byl výrazně navýšen počet lůžek, včetně těch jipových. Zde v Letňanech vojáci udělali kus práce, výstavba byla opravdu rychlá a jsem rád, že dneškem je tato záložní nemocnice připravena pro případné pacienty k doléčení,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Hotovo za sedm dnů

„Před více než týdnem byl učiněn slib, že nemocnici postavíme do deseti dnů. Po základním zplánování se nám to podařilo za sedm dnů. Nepřetržitě zde pracovalo více než 60 vojáků. Postupně sem bylo navezeno 49 kontejnerů, tedy více než 340 tun materiálu. Za tato čísla, tuto rychlost a profesionalitu, chci všem moc poděkovat,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar na tiskové konferenci.

Armáda dosud nestavěla polní nemocnici s 500 lůžky, obě armádní polní nemocnice mají kapacitu 100 lůžek. Záložní nemocnice v Letňanech nabídne celkem 500 lůžek, z toho 490 standardních a 10 lůžek intenzivní péče. Celé Polní záložní zdravotnické zařízení P3Z, jak zní oficiální název, stojí v temperovaných prostorách výstaviště, kde je udržována stálá teplota. Výbava zařízení zahrnuje veškeré potřebné vybavení, od plicní ventilace, po rentgeny, operační sály, počítačovou tomografii, až po zázemí pro vojáky. V případě aktivace bude personál tvořit 248 vojáků, z toho 25 lékařů, kteří budou pracovat v třísměnném provozu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Nová kniha odhaluje odkaz baroka v krajině východních Čech

6:34 Berdychová: Nová kniha odhaluje odkaz baroka v krajině východních Čech

V pátek byla v hospitálu Kuks slavnostně pokřtěna odborná publikace Krajina v rukou barokního člověk…