Premiér Babiš: Děláme maximum, abychom kůrovce porazili

15.05.2019 17:56

České lesy devastuje kůrovcová kalamita.

Premiér Babiš: Děláme maximum, abychom kůrovce porazili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Seznámit se s aktuální situací a způsoby boje proti šíření lýkožrouta smrkového v jednom z nejvíce postižených regionů, se ve středu 15. května 2019 vydal premiér Andrej Babiš s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem do lesů v okolí vodní nádrže Švihov.

Členové vlády si v doprovodu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka, starostů okolních obcí a dalších zainteresovaných osob prohlédli několik kůrovcem zasažených lokalit. Předseda vlády se zajímal například o způsob ošetření napadených vytěžených stromů, situaci v obchodu s dřívím, o možnosti ochrany lesa proti škůdcům a působení zvěře či o dopady kalamity na zásoby vody v krajině.

„Skutečně vidíme, jak naše vláda konkrétně bojuje proti kůrovci. Myslím, že jsme se dnes dozvěděli o velice konkrétních opatřeních, dokonce jsme toho kůrovce i viděli, měli jsme ho v ruce. Bohužel, v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď skutečně děláme maximum pro to, abychom kůrovce perspektivně porazili, a to různými způsoby,“ konstatoval premiér.

Mezi tématy byly i aktuální situace se zalesňováním holin a finanční podpora lesního hospodářství ze státního rozpočtu. Ministerstvo zemědělství na tyto účely vyčlenilo v roce 2017 650 milionů korun, loni 700 milionů a letos plánuje poskytnout zhruba 1,15 miliardy korun. „Je to program i pro obce i pro soukromé firmy a soukromé vlastníky lesů. Samozřejmě řešíme i problematiku vody. Za mě to byla velice dobrá akce pro nás, kteří jsme mohli poprvé vidět ta konkrétní opatření. Já jsem spokojený, že naše vláda a také pan generální ředitel Lesů ČR děláme maximum, abychom kůrovce porazili,“ uvedl Andrej Babiš.

Předseda vlády pak spolu s ministry symbolicky zasadili několik dubů. „Je důležité, že vysazujeme nové listnaté stromy, hlavně duby a buky. Sami jsme si to mohli dnes vyzkoušet. A že děláme opatření z hlediska vody, program Vrátíme vodu do lesů, to také finančně podporujeme. Máme tu Národní koalici boje proti suchu, kde jsou také velmi konkrétní opatření. Za vládu jsou tu nejdůležitější osoby a myslím, že konečně můžeme konkrétně veřejnosti ukázat, co všechno děláme proti kůrovci a proto, abychom neměli problém s vodou,“ poznamenal.

Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jsou zrůdné nápady eurosluníčkářů vyvolány užíváním drog v éře hippies?

14:42 Kobza (SPD): Jsou zrůdné nápady eurosluníčkářů vyvolány užíváním drog v éře hippies?

Dokážou LSD a heroinem ovlivněné mozky potlačit i tak základní lidský pud jako je zachování rodu? Js…