Premiér Babiš: Prokletá dálnice D6 má být hotova do roku 2026

16.04.2018 19:20

V pondělí 16. dubna 2018 přijela vláda premiéra Andreje Babiše do Karlovarského kraje. Tématy návštěvy byla dostavba dálnice D6, zajištění dostupné zdravotní péče i výstavba nového vývojového a testovacího centra automobilky BMW za více než 200 milionů eur. Jde už o pátou cestu do regionů, kterou kabinet podnikl.

Premiér Babiš: Prokletá dálnice D6 má být hotova do roku 2026
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Na úvod své návštěvy se vláda zabývala dostavbou dálnice D6, která má propojit Prahu s Karlovými Vary a dále s hranicí s Německem, kde by měla navázat na tamní dálniční síť. Členové vlády si prohlédli místo budoucí výstavby dalšího úseku u obce Stružná. Nyní se staví tři úseky v celkové délce 15 km, a to mezi Novým Strašecím a Řevničovem, obchvat Řevničova a obchvat Lubence. Celková hodnota výstavby těchto částí je zhruba 2,8 mld. Kč. Dálnice je důležitá pro turistický ruch a další rozvoj regionu. Její výstavbu by měl pomoci zrychlit také Zákon o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, který je nyní v Poslanecké sněmovně.

„Karlovarský kraj má velký problém, a tím je prokletá dálnice D6. Kdybychom ji měli, tak by se kraj tolik nevylidnil, měli bychom tu pravděpodobně i vysokou školu a cestovní ruch by fungoval lépe. To je hlavní problém, který máme téměř všude. Spojení Praha – Karlovy Vary je snad nejhorší silnice, která spojuje Prahu s krajským městem. Proto jsme se na to soustředili a začali jsme teď stavět tři úseky. Chybí ještě dostavět 80 kilometrů a hotovo má být do roku 2026,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Na Letišti Karlovy Vary si poté vláda prohlédla plány na modernizaci letiště a rozšíření letištní dráhy. Díky úpravě za zhruba 650 milionů korun by mohla na letišti přistávat také velkokapacitní letadla, což pomůže dalšímu rozvoji regionu. Od poloviny února byla zavedena nová linka do Moskvy, která je cestujícími velmi využívaná a nyní se jedná o jejím posílení. Kromě toho by v budoucnu mohla letiště využívat také Armáda ČR. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je důležité udělat především komplexní analýzu toho, kde jsou letiště potřeba. Ta musí navazovat na další propagaci kraje a turistický ruch.

Na Krajském úřadě Karlovarského kraje jednali ministři a ministryně s radními kraje. Hlavními tématy bylo zdravotnictví, školství a doprava. Řešili také pomoc pro strukturálně postižené regiony a plán na novou investici automobilky BMW blízko Sokolova.

Následně vláda zavítala přímo na místo, kde by vývojové a testovací centrum automobilky BMW mělo vzniknout do konce roku 2022. Investice za 200 milionů eur přinese stovky nových pracovních míst. Plánem se vláda zabývala už 14. března 2018 na svém jednání v souvislosti s Prohlášením o strategické spolupráci mezi vládou ČR a BMW AG. Diskuzi tehdy odložila s tím, že se chce na místo nejdříve podívat. Podle předsedy vlády Andreje Babiše je nutné se společnostní jednat o podmínkách, včetně nabídky nových pracovních míst, která by měla být určena i nezaměstnaným lidem v regionu. Spíše než finanční podporu by navrhoval firmě nabídnout daňovou pobídku.

Následně na setkání se starosty měst a obcí v Sokolově mluvili členové vlády o problémech kraje, včetně sociální a kulturní oblasti či školství.

Na závěr se vláda podívala do Karlovarské krajské nemocnice. Patří pod ni nemocnice v Karlových Varech a Chebu a je tak největším zdravotnickým zařízením v kraji. Problémem je ale velký nedostatek zdravotních sester, kterých chybí zhruba 90, i lékařů. Vláda se proto zajímala o navyšování platů i nabírání zdravotnického personálu ze zahraničí.

Karlovarský kraj navštívili kromě premiéra Andreje Babiše také první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Dalším krajem, kam vláda přijede, bude Moravskoslezský. Návštěva se uskuteční v úterý 24. a ve středu 25. dubna 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrnčíř (SPD): Církev je vlastníkem pouze toho majetku, který dostala darem nebo vybudovala vlastní činností

12:41 Hrnčíř (SPD): Církev je vlastníkem pouze toho majetku, který dostala darem nebo vybudovala vlastní činností

Projev na 25. schůzi Poslanecké sněmovny 13. prosince 2018 ke změně návrhu o majetkovém vyrovnání s …