Premiér Babiš jednal s maďarským premiérem Orbánem o posílení vzájemného obchodu i spolupráci V4

30.11.2018 20:57

V pátek 30. listopadu 2018 se předseda vlády Andrej Babiš setkal s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem.

Premiér Babiš jednal s maďarským premiérem Orbánem o posílení vzájemného obchodu i spolupráci V4
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Tisková konference premiéra ČR Andreje Babiše a Maďarska Viktora Orbána.
reklama

Během jednání v Kramářově vile spolu mluvili o prohloubení bilaterálních vztahů, dalších příležitostech pro obchodní výměnu i o evropských otázkách. V diskuzi pokračovali na pracovním obědě v Hrzánském paláci.

Premiér Babiš ocenil, že se daří udržovat vysokou frekvenci vzájemných návštěv českých a maďarských nejvyšších představitelů. Obě země navíc pojí blízké vztahy i v oblasti ekonomické, bezpečnostní a kulturní. Významná je rovněž spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, z níž premiér Babiš vyzdvihl především zaměření na dialog s evropskými partnery s cílem prohlubování vzájemného porozumění.

Maďarsko je v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů ČR a vzájemná obchodní výměna v posledních letech setrvale roste. Podle premiéra Babiše jsou nové příležitosti pro obchodní spolupráci především v obranném průmyslu, energetice a dopravní infrastruktuře.

„Velice se nám daří prohlubovat naší hospodářskou spolupráci, zejména v oblasti obranného průmyslu. Mluvili jsme také o tom, že pan premiér Orbán má konkrétní plán, jak podpořit porodnost v Maďarsku. To je také náš problém. Chceme vytvořit podmínky pro matky, pro mladé rodiny, aby se nestalo, že z ekonomických důvodů nebudou mít děti. To by byla katastrofa,“ uvedl předseda vlády Babiš.

Oba předsedové vlád se věnovali také evropským záležitostem. Šlo především o otázku migrace, kde se shodli na nutnosti pomáhat ve třetích zemích, a dále o otázky víceletého finančního rámce EU, nadcházejících voleb do Evropského parlamentu nebo energetické politiky. Tématem diskuze byl také brexit. Premiéři doufají, že se podaří prosadit současnou dohodu s Velkou Británií.

Premiér Andrej Babiš navštívil Maďarsko 26. ledna letošního roku. Během této oficiální návštěvy se setkal s premiérem Viktorem Orbánem i prezidentem Jánosem Áderem. Další, pracovní návštěva předsedy vlády ČR v Maďarsku, se uskutečnila 31. srpna 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

22:24 Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokáce…