Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem

23.04.2024 20:07 | Tisková zpráva

Premiér Petr Fiala se s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským a ministrem kultury Martinem Baxou zúčastnil v úterý 23. dubna slavnostního otevření Památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Dokončením památníku vyvrcholily dlouholeté snahy o důstojné uctění památky obětí holocaustu Romů a Sintů v místě bývalého koncentračního tábora.

Premiér Fiala: Místa, spojená s romským holocaustem, překryl nezájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Muzeum romské kultury slavnostně otevřelo Památník holocaustu Romů a Sintů v Čechách, který vznikl na autentickém místě bývalého tzv. cikánského tábora Lety u Písku. V 70. letech minulého století zde byl postaven areál velkokapacitního vepřína. Po vykoupení vepřína státem zajistilo Muzeum romské kultury v roce 2022 jeho demolici.

„Konečně si můžeme důstojně připomenout romské oběti zrůdné, nepochopitelné ideologie, která ve 30. a 40. letech sevřela Evropu. Musíme si otevřeně přiznat, že to všechno trvalo příliš dlouho. O proměně tohoto místa se mluvilo už před 30 lety, a stát pak příliš dlouho otálel s vykoupením pozemků. Památník tu měl stát mnohem dřív,“ uvedl v projevu premiér.

Předseda vlády připomněl, že o romském holocaustu se v minulosti příliš nemluvilo. „Nebyla to věc, která by figurovala v historické paměti podobně silně jako židovský holocaust. Místa spojená s utrpením Romů jsme místo toho překryli. Nikoli obrazně, ale doslova: Tady v Letech stál dlouhá léta vepřín, na místě druhého podobného tábora v Hodoníně u Kunštátu zase fungovalo rekreační zařízení. Bylo to celé smutné, nedůstojné a nespravedlivé,“ dodal předseda vlády.

Premiér poděkoval všem, kdo se na památníku podíleli finančně – kromě českého státu také fondům EHP, a tedy Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku, velvyslanectví SRN a dalším partnerům a také Muzeu romské kultury Brno, které za památník převzalo odpovědnost. „Ačkoli nemůžeme změnit minulost, ani tu 80 let starou, ani tu mnohem mladší, kdy místa spojená s romským holocaustem překryl nezájem, snažíme se dělat to, co můžeme – měnit naši přítomnost a dělat správné věci alespoň dnes. A to je pro mě nejdůležitější světlý bod a největší naděje – že se věci pomalu ale jistě mění k lepšímu,“ dodal premiér.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.