Premiér Sobotka: Dvojí kvalita potravin v EU musí skončit

27.02.2017 13:18

Česká republika patří k zemím, které upozorňují na problém dvojí kvality potravin v EU. Je pro mě nepřijatelný stav, kdy se občanům v jednom státu nabízí zboží stejné značky ve stejném balení, ovšem v dramaticky jiné kvalitě než ve státu jiném. Měla by být pouze jedna kvalita v celé EU pro všechny, a to ta nejvyšší.

Premiér Sobotka: Dvojí kvalita potravin v EU musí skončit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Apelovali jsme proto na Evropskou komisi, aby zajistila účinné řešení tohoto problému. Toto téma jsme také otevírali na Radě pro zemědělství. V řešení se angažují i čeští europoslanci, např. europoslankyně O. Sehnalová.

Podpořil jsem v této věci iniciativu slovenského premiéra Roberta Fica, aby V4 důrazně upozornila na tento přetrvávající problém.

Naše intenzivní snaha změnit věci k lepšímu pokračuje. Dnes mě polská premiérka Beata Szydlová, která aktuálně předsedá Visegradské skupině, informovala o svolání mimořádného summitu V4 právě k tématu dvojí kvality potravin.

S premiéry Maďarska, Polska a Slovenska bychom se k tomu měli v Polsku sejít v nejbližších dnech. Naším cílem je, aby iniciativa V4 vedla ke konkrétnímu a rychlému řešení. Jde o problém, který dopadá na naše občany, kteří v 21. století nemají moznost nakupovat stejně kvalitní potraviny, které jsou k dostání hned za hranicemi. Přitom jsme součásti jednotného trhu EU.

Moje vláda povazuje situaci za zásadní a uvědomujeme si, že jeho řešení musí přijít z unijní úrovně. Proto jsem dnes polské premiérce navrhl, aby se mimořádného summitu V4 k dvojí kvalitě potravin zúčastnil také zástupce Evropské komise tak, aby Komise a Rada ministrů zemědělství mohly na základě našeho summitu rychle přijít s konkrétními návrhy na řešení současné nepřijatelné situace.

Věřím, že budeme jako V4 ve své snaze úspěšní, dosáhneme potřebné změny a kvalitní potraviny a zboží budou dostupné pro všechny občany EU.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Linek (Soukromníci): Zoufalství na pokračování

22:30 Linek (Soukromníci): Zoufalství na pokračování

Komentář na facebookovém profilu k vládnímu rozhodnutí o podpůrném balíčku pro živnostníky