Premiér Sobotka: Praha se dnes zařadila mezi metropole, kde se tvoří budoucnost Evropské unie

09.06.2017 20:30

Ministři členských států, představitelé Evropské komise a zástupci NATO a zbrojního průmyslu se v Praze shodli na posílení obrany EU.

Premiér Sobotka: Praha se dnes zařadila mezi metropole, kde se tvoří budoucnost Evropské unie
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v pořadu Partie TV Prima.

V pátek 9. června se na základě iniciativy předsedy vlády Bohuslava Sobotky a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera uskutečnila Pražská konference o obraně a bezpečnosti DESCOP. Na pražském Žofíně se sešli ministři zahraničí a obrany členských států, představitelé EU a NATO a zástupci zbrojního průmyslu. Řečníci přivítali aktuální návrhy Evropské komise k posílení obrany EU, shodli se na prohlubování spolupráce EU a NATO a ocenili zřízení Evropského obranného fondu.

„Praha se dnes pořádáním konference DESCOP zařadila mezi metropole, kde se tvoří budoucnost EU. Bylo mi ctí, že jsem u nás mohl přivítat evropské politické špičky a zástupkyni generálního tajemníka NATO. Obrana a bezpečnost jsou témata, která členské státy sjednocují a kterým se musíme bezpodmínečně věnovat, abychom posílili důvěru občanů v evropský projekt,“uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

„EU dává na obranu zhruba polovinu toho, co USA, ale dosahujeme jen 15 % jejich efektivity," komentoval důvody nutnosti posílení spolupráce v obraně předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Konference potvrdila, že posilování evropské obrany není v rozporu se závazky v NATO. „Silnější EU znamená silnější NATO a silnější NATO znamená silnější obranu Evropy,“ zdůraznila náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller.

Společná bezpečnostní a obranná politika je i nadále postavena na mezivládním základě a na její podobě se musejí shodnout všechny členské státy EU. Poprvé v historii však mezi nimi panuje shoda na potřebě posunout se v otázce obrany dopředu. Pražská konference o obraně a bezpečnosti se stala významnou součástí širšího rámci, v rámci kterého se rozhoduje o dalších konkrétních krocích a aktivitách.
Evropská komise tento týden ve svých návrzích ukázala možné směry, kterými se členské státy mohou vydat.
Zřízením Evropského obranného fondu dala Komise na stůl také konkrétní a praktický nástroj, který může mít zásadní vliv na investice členských států do obranných schopností, omezí duplikace výdajů na obranu a podpoří evropský obranný průmysl. Česká republika je připravena se do těchto aktivit plně zapojit.

Pražská konference navazuje na diskusi o budoucnosti EU, kterou lídři EU27 vedli v Bratislavě a v Římě. Posilování bezpečnosti a obrany patří mezi jednu z priorit pro budoucí směřování Evropské unie. Na dnešní akci naváže za dva týdny Evropská rada, která se i na základě dnešní diskuse bude zabývat prohlubováním spolupráce EU v obraně a bezpečnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…