Premiér Sobotka: Řada investic je dnes domlouvána na úrovni českých krajů a čínských provincií

17.06.2016 9:37

Předseda vlády Bohuslav Sobotka zahájil v pátek 17. června 2016 za doprovodu delegace krajů setkání regionálních leaderů, tzv. Local Leaders Meeting, platformy 16+1 ve městě Tangshan.

Premiér Sobotka: Řada investic je dnes domlouvána na úrovni českých krajů a čínských provincií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Před zahájením Local Leaders Meeting se předseda vlády setkal na bilaterálním jednání s vicepremiérem čínské vlády pro ekonomiku Ma Kai.

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na první ze dvou akcí platformy 16+1, tedy zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny. V doprovodu delegace složené z představitelů českých krajů zahájil setkání regionálních leaderů, tzv. Local Leaders Meeting, jako hlavní host vystupující jménem celé skupiny 16 zemí.

Aktivní účast v platformě 16+1 je součástí českého zapojení do čínské iniciativy Hedvábná stezka (One Belt, One Road), propojující Asii s Evropou.

V oblasti regionální spolupráce platformy 16+1 hraje ČR velmi silnou roli. Téměř všechny české kraje mají svého partnera na čínské straně a probíhá mezi nimi velmi intenzivní spolupráce.

„Řada investic je dnes iniciována a domlouvána právě na úrovni českých krajů a čínských provincií, a považuji za klíčové, aby byly vztahy na této úrovni co nejintenzivnější. Ostatně i proto je Česká republika odpovědná za činnost Asociace guvernérů ve formátu 16+1,“ zdůraznil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

S čínským vicepremiérem pro ekonomiku Ma Kai Bohuslav Sobotka jednal především o dalším prohlubování ekonomické spolupráce s důrazem na spolupráci v oblasti strojírenství. Předseda vlády pozval také vicepremiéra Ma na osobní návštěvu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně či Čínského investičního fóra v Praze letos na podzim. Premiér během jednání také ocenil dlouhodobě nadstandardní vztah s provincií Hebei, kde se setkání regionálních leaderů letos koná.

Jednání s vicepremiérem pro ekonomiku a summitu Locals Leaders Meeting se zúčastnila také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a prezident Asociace hejtmanů ČR a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Projev předsedy vlády při zahájení setkání regionálních leaderů platformy 16+1

Vážený páni vicepremiéři, vážený pane stranický tajemníku, vážení partneři z Číny a zemí střední a východní Evropy, vážení hosté, dámy a pánové,

je mi velkou ctí, že se mohu účastnit letošního už třetího ročníku Setkání regionálních leaderů tady ve městě  Tchang-šan v provincii Che-pej.

Česká delegace na dnešním setkání je tvořena jak zástupci vlády, tak zástupci regionů a firemního sektoru. Český stánek, který můžete navštívit na veletrhu, se snaží ukázat, jak širokou škálu výrobků a služeb může Česká republika nabídnout, počínaje perlou českého průmyslu, automobilem Škoda, dále zástupci finančního sektoru firmou HomeCredit a J&T, strojírenskými firmami, zástupci z oblasti sportu, potravinářství, letectví, sklářského průmyslu, biomedicíny, cestovního ruchu, kosmetiky a dalších oborů. Srdečně vás tímto zvu k návštěvě našeho stánku.

Jako organizátor posledního ročníku Setkání regionálních lídrů v Praze v roce 2014 ČR s potěšením předala pomyslné žezlo provincii Che-pej pro organizaci tohoto významného fóra v rámci iniciativy 16+1 v letošním roce.

Právě na tomto zasedání v roce 2014 byla v Praze založena Asociace pro spolupráci regionů, která je společně vedena českou a čínskou stranou. Na témže zasedání podepisují záměr vstoupit do budoucí Asociace 16+1 představitelé čínských provincií, zemí střední a východní Evropy, včetně 10 krajů České republiky.

Nyní tak máme funkční Asociaci, včetně jejího sekretariátu v Praze, který bude zajišťovat výkonnou a administrativní část práce Asociace.

Jsem rád, že Česká republika hraje v tomto procesu od samotného počátku zásadní roli.

Výhodou zajisté bude, že zatímco v roce 2014 se čínští zástupci do ČR museli přepravovat „nepřímo“, již od letošního roku, povedou do ČR tři přímá letecká spojení. ČR se tak stává symbolickým místem setkání nejen pro regionální spolupráci, ale i pro všechny další oblasti spolupráce ve formátu 16+1.

Dovolte mi, abych jako příklad shrnul dosavadní konkrétní výsledky spolupráce českých krajů, které podepsaly záměr vstoupit do Asociace 16+1, nebo bilaterální memoranda a smlouvy s čínskými partnery.

Dovolte mi, abych vás informoval, že v současné době už má většina krajů České republiky svou partnerskou provincii či region v Číně, což tvoří základ pro vzájemnou komunikaci a spolupráci na konkrétních projektech.

Jsou to právě kontakty s místními administrativami a jimi organizované aktivity, které jsou nejblíže konkrétním projektům. A jsou to konkrétní projekty, které zajímají nás všechny. Realizace rozvojových plánů na centrální úrovni, které mají za cíl realizovat reformní kroky vedoucí k modernizaci čínské ekonomiky, mohou jít ruku v ruce se zkušenostmi nás všech.

Otevírají se nové možnosti v oblasti cestovního ruchu, ať už formou nových leteckých spojení, ať už díky připravovaným projektům, ze kterých můžeme zmínit například společný projekt rozvoje lázeňské zóny, na kterém spolupracuje Jihomoravský kraj a provincie Che-pej.

Rozkvétá spolupráce v oblasti školství, například mezi univerzitami v Západočeském kraji a partnery v provincii Če-ťiang nebo univerzitami v Moravskoslezském kraji a provincií Ťiang-su.

Čínské společnosti i díky meziregionální spolupráci rozšiřují své pobočky do České republiky, vstupují jako partneři do českých společností nebo hodlají investovat do společných projektů.

Rád bych zmínil akvizici firmy Ša-an-ku z provincie Šen-si v Jihomoravském kraji. Řadu nových pracovních míst přinesla také například přímá čínská investice do Královéhradeckého kraje. Cestu k možným investicím do infrastruktury v Jihomoravském kraji otevřela rámcová dohoda s Čínskou rozvojovou bankou.

Jak budeme moci zhlédnout i během prohlídky expozic, tak velký potenciál pro spolupráci je také v zemědělských produktech. Vinařský fond České republiky nyní vede konkrétní jednání o dodávkách jihomoravského vína do Číny. Nelze opomenout ani akvizici čínské společnosti CEFC ve skupině českých pivovarů Lobkowicz.

Pomyslnou vlajkovou lodí česko-čínské spolupráce je zdravotnictví. V Královéhradeckém kraji již funguje Česko-čínské centrum tradiční čínské medicíny, které vzniklo ve spolupráci s šanghajskou nemocnicí Šu-kuang. Další spolupráce v oblasti zdravotnictví se rozjíždí například ve formě spolupráce ve vzdělávání mezi univerzitami v provincii Če-ťiang a Západočeským krajem.

Toto jsou pouze některé z příkladů úspěšné spolupráce regionů v České republice s čínskými partnery a jsem si jistý, že v ostatních zemích střední a východní Evropy najdeme desítky dalších společných projektů, které na pomyslné Hedvábné stezce propojují Evropu s Čínou.

Na závěr mi dovolte poděkovat provincii Che-pej za organizaci tohoto setkání. Úroveň jednání je dokladem toho, že za krátkou dobu tří let od prvních iniciativ urazila regionální spolupráce velký kus cesty.

Děkuji za vaši pozornost

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Zdravotní pojišťovny péči nezajišťují a ministr Válek to po nich nevymáhá

10:04 Dostál (Stačilo!): Zdravotní pojišťovny péči nezajišťují a ministr Válek to po nich nevymáhá

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdravotnictví.