O odkoupení vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora, od společnosti AGPI rozhodla vláda Bohuslava Sobotky už 21. srpna 2017. Částka, kterou stát za převod areálu do rukou státu zaplatí, ale byla kvůli pokračujícím jednáním o kupní smlouvě zveřejněna až rozhodnutím vlády v pondělí 23. října. Stát podle ministra kultury Daniela Hermana zaplatí 372 574 380 korun bez DPH. Na místě vepřína by měl vzniknout památník romského holocaustu.
Rozpočet přijde nové sněmovně beze změn
Volby do Poslanecké sněmovny a ukončení funkčního období předchozí sněmovny zkomplikovaly projednání dvou klíčových dokumentů – návrhu zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2018 a návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2016. Vláda Bohuslava Sobotky tyto návrhy už jednou schválila, a to 25. září, resp. 20. dubna. Na jednání vláda oba tyto návrhy formálně znovu projednala a beze změn je odsouhlasila k opětovnému předložení Poslanecké sněmovně. Podle Bohuslava Sobotky vláda rozhodla v nejkratším možném termínu, aby byl návrh státního rozpočtu nové sněmovně co nejdříve k dispozici a jeho projednávání mohlo být zahájeno hned na její první řádné schůzi. Pokud by se poslancům nepodařilo rozpočet schválit do konce roku, hrozilo by České republice rozpočtové provizorium.
Do dopravní infrastruktury půjde více peněz
Vláda Bohuslava Sobotky schválila také rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury. Pro rok 2018 bude SFDI hospodařit se 72,5 miliardami korun, přičemž 18,7 miliardy tvoří zapojení finančních prostředků z EU. Rozpočet SFDI byl schválen jako vyrovnaný, nepočítá s přijetím úvěrů na financování dopravní infrastruktury. Vláda vyslovila rovněž Ministerstvu dopravy souhlas s uzavíráním smluv na realizaci plánovaných investičních akcí v závěru roku 2017, které jsou obsaženy v upraveném rozpočtu SFDI na rok 2017, ale jejichž souhrnné potřeby přesahují limit návrhu rozpočtu SFDI na rok 2018 a střednědobého výhledu na roky 2019 a 2020. Příslušné smlouvy musí být uzavřeny do konce roku 2017 a jejich celková výše nesmí přesáhnout 2 miliardy korun.
Rozhodnutí o výjimkách z EET padne příště
Kabinet se také opět zabýval návrhem ministra financí na dočasné vynětí osob těžce či úplně nevidomých a hluchoslepých z povinnosti používat při přijímání plateb systém elektronické evidence tržeb. Důvodem je, že na trhu momentálně neexistuje zařízení pro EET, které by mohly bez cizí pomoci ovládat. Podmínkou k vynětí z povinnosti používat EET je, že tito podnikatelé podnikají sami, případně s ostatními obdobně postiženými, a přijímají platby v hotovosti. Vláda se rovněž shodla na návrh premiéra připravit výjimku i pro prodejce sladkovodních ryb v období Vánoc. Ministerstvo financí dostalo za úkol návrh nařízení vlády v tomto smyslu upravit a předložit ho ke schválení na příštím jednání vlády 6. listopadu 2017.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV