Premiér Sobotka absolvoval poslední zahraniční cestu, v Paříži jednal o posílení boje proti změnám klimatu

13.12.2017 9:09

Předseda vlády v demisi Bohuslav Sobotka se v úterý 12. prosince 2017 zúčastnil Summitu One Planet v Paříži, který byl zaměřen na hledání možností financování aktivit a projektů vedoucích ke zmírnění důsledků klimatických změn. Zároveň šlo o poslední zahraniční cestu Bohuslava Sobotky ve funkci předsedy vlády.

Premiér Sobotka absolvoval poslední zahraniční cestu, v Paříži jednal o posílení boje proti změnám klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Summit, kterého se účastní hlavy států a předsedové vlád stovky zemí, pořádá francouzský prezident Emmanuel Macron společně s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a předsedou Světové banky Jim Yong Kimem. Přizvány byly také finanční instituce a zástupci nevládního sektoru. Součástí summitu byl oběd pořádaný francouzským prezidentem Macronem v Elysejském paláci.

Nejvyšší představitelé zúčastněných států jednali především o získávání podpory a financování pro zrychlení realizace konkrétních projektů, které mají podpořit snížení emisí skleníkových plynů, aby tak mohla být účinně naplňována Pařížská klimatická dohoda z roku 2015. Na summitu byla také přijata deklarace o omezení emisí skleníkových plynů v námořní dopravě, takzvaná Tony de brum Declaration. Summit se koná dva roky od podpisu dohody, která mimo jiné stanovila závazek udržet nárůst průměrné globální teploty pod hranicí 2°C.

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky plně podporuje Pařížskou dohodu a je připravena podílet se na jejím naplňování. Český ratifikační proces byl ukončen 14. září 2017 podpisem prezidenta republiky Miloše Zemana a vstoupením dohody v platnost dne 4. listopadu 2017.

ČR je od r. 1993 smluvní stranou Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, jež poskytuje rámec mezinárodním vyjednáváním ohledně řešení problémů spojených s probíhající změnou klimatu. ČR je rovněž smluvní stranou Kjótského protokolu a Pařížské dohody, které na Úmluvu OSN navazují. Kromě aktivního zapojení do mezinárodního klimatického vyjednávání v rámci EU působí Česká republika například v Radě Zeleného klimatického fondu, který je součástí finančního mechanismu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. V letech 2014-2016 poskytla Česká republika na činnost fondu celkem 110 milionů korun. Dalších 20 milionů korun vláda Bohuslava Sobotky darovala Programu OSN pro životní prostředí. Tyto prostředky budou použity na realizaci projektů v Srbsku, případně v Albánii a Černé Hoře. Přímo v místech projektů budou také zapojeni i čeští odborníci. Na základě spolupráce s německou agenturou pro rozvojovou pomoc GIZ budou v letech 2014-2018 vysláni čeští experti a poskytnut dar 40 milionů korun do vybraných rozvojových států, jako jsou např. Vietnam, Tádžikistán či Gruzie.

Klíčovým dokumentem v oblasti ochrany klimatu je pro Českou republiku Politika ochrany klimatu v ČR zaměřená na období 2017 až 2030. V ní jsou definovány hlavní cíle a opatření na národní úrovni tak, aby byly naplněny mezinárodní závazky snižování emisí skleníkových plynů. Druhým významným dokumentem je Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, který schválila vláda Bohuslava Sobotky 16. ledna 2017. Akční plán se mimo jiné věnuje dlouhodobému suchu, povodním, zvyšování teplot a přírodním požárům.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka zakončil účastí na Summitu One Planet v Paříži reprezentaci České republiky v zahraničí v roli premiéra. Během svého čtyřletého funkčního období absolvoval přes sto zahraničních cest a navštívil téměř tři desítky zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolóra): Postup v koronakrizi

11:33 Koudelka (Trikolóra): Postup v koronakrizi

Koronavir není nadán rozumem za účelem války s lidstvem. Má přirozené vlastnosti života, chce se krm…