Hlavním bodem jednání čtvrtečního setkání lídrů EU byla energetická unie, jejíž návrh Evropská komise představila na konci února. Z pohledu České republiky přinese energetická unie především větší bezpečnost a spolehlivost dodávek, vetší propojení a kapacitu energetických sítí. Důraz bude kladen na důsledné dodržování existujících pravidel a větší zodpovědnost za rozhodnutí v oblasti energetiky na národní i přeshraniční úrovni.
„Projekt energetické unie pokládám za důležitý krok směr k moderní, konkurenceschopné a diverzifikované energetice. Zároveň vítám, že dnes schválené závěry povedou k zajištění energetické bezpečnosti a nezapomínají ani na ochranu spotřebitele,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který na jednání Evropské rady podpořil také návrh na transparentnost kontraktů dodávek plynu.
České republice se zároveň podařilo ve spolupráci s partnery z Visegrádské skupiny prosadit do stávajícího návrhu energetické unie významné úpravy. Ty počítají s posílením energetické infrastruktury s důrazem na dostupnost cen energií pro domácnosti a průmysl s cílem zabránit energetické chudobě a podpořit konkurenceschopnost evropských firem.
Česká vláda výslednou dohodu Evropské rady vítá a věří, že přispěje k bezpečnosti dodávek energií a ochraně domácí energetické soustavy. Česká republika však bude i nadála trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz