Prezident Zeman: Adekvátním trestem by mnohdy byly veřejně prospěšné práce

18. 6. 2020 9:09

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedů krajských soudů

Prezident Zeman: Adekvátním trestem by mnohdy byly veřejně prospěšné práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Vážená paní ministryně, vážené paní předsedkyně, vážený pane předsedo,

dovolte mi, abych vám ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování. Když jsem tady nedávno jmenoval předsedu Nejvyššího soudu, mluvil jsem o tom, že řada soudů má tak zvané nedodělky a že existují soudci, kteří jsou obklopeni narůstajícími nevyřízenými spisy. Nebudu se opakovat a přejdu na trochu jiné téma.

Chtěl bych vás upozornit, i když vy to asi víte, že se v poslední době velmi rozmáhá trestná činnost, kterou bych označil jako hérostratovskou. Nemám tím na mysli zrovna zapálení Artemidina chrámu v Efesu, ale mám tím na mysli jakýkoli vandalismus, jakékoli žhářství a jakékoli další trestné činy podobného typu. Domnívám se, že to někdy zbytečně podceňujeme, že závist až nenávist vůči těm, kdo vytvářeli hodnoty, od těch, kdo žádné hodnoty vytvořit nedokázali, se v naší společnosti rozšiřuje. Uvedu alespoň jeden příklad, i když těch příkladů by samozřejmě mohlo být mnoho.

Nedávno patrně dvě ženy, doufám, že nebudu obviněn z gender studies, patrně dvě ženy počmáraly sochu Winstona Churchilla. Zdůvodnily to nejrůznějšími ideovými důvody, aniž by jejich chabá znalost historie vedla k tomu, že nebýt Churchilla, a to mi říkal lord Soames, což je Churchillův vnuk, tak by Velká Británie pod lordem Halifaxem v roce 1940 uzavřela separátní mír s hitlerovským Německem. Právě proto, že to tehdy Churchill odmítl, musíme mu jako národ být vděční, že jsme zachovali svůj národní svéráz, svoji identitu a dokonce i svoji fyzickou existenci. A když tyto dvě ženy se dopustí vandalského činu, je to vlastně popření naší historie.

Přál bych vám, aby ve vaší praxi a praxi vašich podřízených se tyto trestné činy výrazněji trestaly. A myslím si, paní ministryně, že mnohdy adekvátním trestem by byly veřejně prospěšné práce, které by přispěly k tomu, že různé čmáranice na našich sochách a budovách budou odstraňovat právě ti, kdo je pořídili.

Teď jsem si vylil srdce, protože mám Churchilla rád a protože mě to velmi urazilo, a dovolte mi, abych vám tedy závěrem ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování.

Miloš Zeman
prezident republiky

Pražský hrad, 17. června 2020

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020