Prezident Zeman: Nazývají mě „českým Donaldem Trumpem“, na tuto nálepku jsem hrdý

9. 11. 2016 14:46

Vyjádření prezidenta republiky k výsledku prezidentských voleb v USA

Prezident Zeman: Nazývají mě „českým Donaldem Trumpem“, na tuto nálepku jsem hrdý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman
reklama

Pěkný dobrý den, dámy a pánové,

mám velikou radost z výsledku amerických prezidentských voleb, a chtěl bych srdečně blahopřát panu Donaldu Trumpovi. Jak víte, 28. září jsem vyjádřil veřejnou podporu tomuto kandidátovi, a byl jsem jeden z mála evropských politiků, a to z toho důvodu, že souhlasím s jeho názory jak na migraci, tak na boj proti islámskému terorismu. Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky, neboť se tvrdí, že devadesát osm procent médií bylo proti Donaldu Trumpovi, neboť média nemají podle mého názoru tvořit veřejné mínění, ale informovat veřejné mínění. Vážím si i způsobu vystupování Donalda Trumpa, který mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně. Vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost, která je podle mého názoru spíše sbírkou nic neříkajících frází.

Dnes jsem odeslal nově zvolenému prezidentovi blahopřejný dopis, kde jsem ho, mimo jiné, pozval na návštěvu České republiky. Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentovi republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě.

Jsem si vědom toho, že někteří novináři mě označují za českého Donalda Trumpa, a musím se přiznat, že jsem vždy toto označení bral nikoli jako urážku, ale naopak jako ocenění.

A zcela závěrem mi dovolte ještě poznámku k výzkumům veřejného mínění. Podobně jako u nás v případě krajských voleb, tak i v případě amerických prezidentských voleb se výzkumníci veřejného mínění totálně zmýlili, a domnívám se, že bychom se měli všichni zamyslet nad tím, proč. A tady bych citoval svého oblíbeného Jana Wericha, buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze. Takže, chtěl bych vaším prostřednictvím vzkázat jak americkým tak českým výzkumníkům veřejného mínění, aby příště neprodávali teplou vodu a aby si uvědomili, že když to neumí, tak to nemají dělat. Neboť jediným skutečným výzkumem veřejného mínění, jsou volby. To je vše.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 9. listopadu 2016 blahopřejný dopis Donaldu Trumpovi, nově zvolenému prezidentovi Spojených států amerických.

Vážený pane zvolený prezidente,

s velkou radostí se připojuji ke gratulacím k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických.

Když jsem Vám během vypjaté předvolební kampaně jako jeden z mála evropských lídrů vyjadřoval podporu, věděl jsem, že ve Vaší osobě by Spojené státy zvolily prezidenta s novým a neotřelým pohledem na celou řadu politických témat. Mí političtí oponenti mě nazývali „českým Donaldem Trumpem“, protože si povšimli, že s Vámi sdílím stejný pohled na boj proti terorismu a takzvanému Islámskému státu nebo globální migraci. Přiznávám, že jsem vždy byl na tuto nálepku hrdý a nikdy jsem ji nepovažoval za urážku.

Dlouho před volebním dnem jsem byl také přesvědčen, že Vaším zvolením bude započata nová fáze česko-amerických vztahů a transatlantické spolupráce. Dobré vztahy mezi našimi zeměmi mají dlouhou tradici. Ve Spojených státech žije největší česká krajanská komunita v zahraničí. Vaše země je největším mimoevropským obchodním partnerem českých exportérů. Česká republika a USA těsně spolupracují na nejdůležitějších zahraničněpolitických tématech dnešního světa, jako je boj proti terorismu nebo podpora v Sýrii. Naše země sdílí společné hodnoty demokracie a svobody. Spojené státy americké jsou již dlouho naším skutečně strategickým partnerem.

Vážený pane zvolený prezidente, Česká republika jakož i já osobně se těšíme, že ve spolupráci s Vámi a Vaší administrativou budeme pokračovat v rozvoji blízkých vztahů mezi našimi zeměmi. Doufám, že brzy navštívíte Českou republiku, kam Vás mám tu čest pozvat. Ještě jednou Vám gratuluji!

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Věřme pozitivním prognózám a odhoďme strach

7:37 Senátor Valenta: Věřme pozitivním prognózám a odhoďme strach

Komentář na facebookovém profilu k dalšímu možnému průběhu nákazy koronavirem.