Vážený pane velvyslanče, vážený pane prezidente Klausi, vážený pane předsedo Vondráčku, dámy a pánové,
děkuji v prvé řadě za pozvání na oslavu Dne vítězství. Přijel jsem, abych se hluboce poklonil obětem z řad sovětských vojáků, kteří osvobozovali Československo a padli na jeho území. Často cituji známého filosofa George Santayanu, který řekl, ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.
Můžete samozřejmě říci, že se minulost neopakuje. Ve svém vystoupení však chci říci něco jiného. Nacistické Německo bylo založené na principu rasové nenávisti, na principu zničení tak nazývaných podřadných ras, od Židů, přes Slovany a tak dále. Tento princip už naštěstí neexistuje. Nenávist však přetrvala.
Dnes je to nenávist náboženská. Korektní politici říkají, že musíme bojovat s mezinárodním terorismem. S tím souhlasím. Ale protože já korektní politik nejsem, tvrdím, že musíme bojovat s terorismem islamistickým. To, co se nedávno stalo na Srí Lance, byl zatím poslední útok teroristů. Neznamená to ale, že to byl útok konečný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV