Prezident Zeman: Zpoždění na D8? Je díky zeleným fanatikům; ekologové alespoň vědí, co je biomasa

23.11.2016 19:27

Projev prezidenta republiky při setkání se členy Zastupitelstva Ústeckého kraje za účasti starostů měst a obcí s rozšířenou působností a vedoucích odborů Krajského úřadu

Prezident Zeman: Zpoždění na D8? Je díky zeleným fanatikům; ekologové alespoň vědí, co je biomasa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Milý Oldřichu, dámy a pánové,

dovolte mi, abych nově zvolenému panu hejtmanovi úvodem blahopřál k jeho zvolení a dovolte mi, abych stejně tak srdečně blahopřál i všem členům zastupitelstva bez ohledu na to, zda jsou v koalici nebo v opozici. Když jsem byl nedávno v Riu, říkal jsem olympionikům, zvítězili jste už tím, že jste tady, a v podstatě každý, kdo byl zvolen do zastupitelstva, zvítězil.

Samozřejmě, že prezident republiky by se neměl vměšovat do povolebních vyjednávání, proto bych jako starý politický matador pouze obecně připomněl jedno pravidlo, že při sestavování koalic, ať už na úrovni komunální, regionální nebo parlamentní, potřebujete získat dvojí přízeň. V první fázi potřebujete získat přízeň voliče, v druhé fázi potřebujete získat přízeň koaličních partnerů a to se někdy podaří a někdy nepodaří. Jediná cesta, jak se vyhnout druhé fázi je, zvítězit s padesáti jedna procenty. Tolik poznámka k volební struktuře, a teď už mně dovolte, abych vám řekl, že tady budu znovu brzo, 17. prosince, kdy jsem přijal pozvání ministra dopravy a zúčastním se otevření dálnice D8.

Když jsem byl premiér, tak jsem otevíral šestnácti kilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic a říkal jsem si, teď už zbývá jenom malý kousek a brzo to bude hotovo. Uplynulo šestnáct let a díky aktivitám spolků, kterým někdo říká ekoteroristé, já jim říkám zelení fanatici, protože ekologové alespoň vědí, co je to biomasa, takže díky aktivitám zelených fanatiků se dokončení této dálnice přes České středohoří neustále prodlužovalo a nevadilo, že kamiony čoudí na tamních serpentinách desetkrát víc, než by čoudily na dálnici.

Ale problém „déosmičky" není samozřejmě jediný problém Ústeckého kraje. Všichni víme, že například o plavebním stupni Děčín se diskutuje dvacet sedm let, dvacet sedm let. Takže vám slibuji, že podobně jako jsem týral ministra dopravy s dostavbou D8, tak se nyní s pomocí dalších zaměřím na podporu toho, aby tento plavební stupeň byl konečně dokončen. Ti, kdo prohlašují, že to ohrožuje bobry, zapomínají, že bobr je v přírodě největší stavitel vodních děl, a my bychom se mu měli svým způsobem přizpůsobit.

Vítám, že v Ústeckém kraji poněkud klesla nezaměstnanost. Je v průměru pod osmi procenty. Vítám, že vzrostla průměrná reálná mzda o čtyři procenta, což je do jisté míry pokrok a slibuji, že jak už řekl pan hejtman, v rámci svých kompetencí se budu snažit Ústeckému kraji alespoň trochu pomáhat, abych vám byl užitečný.

To je vše. Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Ústí nad Labem, 23. listopadu 2016

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

22:41 Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

Poděkování starosty Františka Jiraského obyvatelům Vysokého Mýta.