Přikryl (ČSSD): Poslanci a senátoři, co s návrhem zákona o sociálním bydlení?

13.04.2017 8:37 | Zprávy

Pochybuji sice předem, že poslanci čtou noviny. Nepochybuji, že mnozí umí i číst, ale moudrosti mají přehršle, prostě to nepotřebují, již vše vědí. Ale přece si dovolím malý apel, v reakci co čtu zejména jako argumenty pravicové opozice.

Přikryl (ČSSD): Poslanci a senátoři, co s návrhem zákona o sociálním bydlení?
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

 Sociální bydlení není v Evropě „levicové“ téma, naopak. Vize pravice na spokojenou prosperující odpovědnou společnost k realizaci vyžaduje sociální smír včetně zajištění základních atributů života pro lidi na okraji společnosti a šance na návrat do většinové společnosti. Žádná ghetta, žádné no-go zony

Příkladem může být Velká Británie, kde Margaret Thatcher v počátcích své vlády také podlehla kouzlu efektivity privátního sektoru a umožnila privatizaci obecních nájemních bytů, v podstatě je lidem rozdala. Když zakrátko vznikaly vybydlená ghetta sáhla pro 200 let starém institutu – bytových asociacích jako speciálních právnických osobách poskytující levné nájemní bydlení. To se stalo koncem sedmdesátých let, Dnes je v Británii 2,2 milionu bytů v takových společnostech, obce mají právo při nové výstavbě žádat až 30 % bytů pro sociální účely, má promyšlený systém sociální práce. Velice zjednodušeně – potkal jsem v Londýně českého Roma, který u nás nikdy nepracoval, tady dík sociální práci dnes žije a pracuje přiměřeně svým schopnostem a je spokojený.

Nehodlám vůbec obhajovat koncepci zvolenou MPSV. Myslím, že bych uměl načrtnout lepší zákon. Na můj vkus a dlouholetou zahraniční zkušenost zbytečně tvoříme neobvyklé postupy namísto abychom obnovili systém, který u nás fungoval od poloviny devatenáctého století do roku 1939 resp. 1948. Ten stojí na principu obecně prospěšných společností bytových s nákladovým nájemným. Když už za nezaměstnaného platí nájemné stát, platí jen režii, nikoliv nájemné tržní.

Ale vidím jako daleko horší situaci nemít zákon žádný. Dík naší „lidové legislativní tvořivosti“ jak v exekutivě, tak v parlamentu se stejně vždy čeká „co to udělá v praxi“ a záhy se novelizuje a novelizuje, nová civilní legislativa je toho příkladem. Nesouhlasím s tezí, že zákon o sociálním bydlení je něčí „volební priorita“. Veřejnost bývá krutá, a pokud nemáte hrůznou ubytovnu hned vedle svého domu, považují mnozí péči státu za „vyhazování peněz“. Ostatně i Andrej Babiš mě v osobním rozhovoru řekl „ať makají, budou bydlet“. Bez šance, sociální práce, rekvalifikace to ale, sorry jako, nikde nešlo, tak nevěřím, že by to fungovalo u nás. Není jiná šance než zákon schválit. Zákon o sociálním bydlení je povinnost slušné společnosti.

Normotvůrci by ale měli dát velký pozor a poslouchat lidi z terénu, praxe. V Ústeckém či Moravskoslezském kraji především, čím dál častěji, se naplňuje tento scénář:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…