Přikryl (ČSSD): Zapomenutá role družstev?

20.05.2015 21:26 | Zprávy

Politici hledají formy jak zajistit levné, pro mladé lidi i seniory dostupné bydlení. Obce se bojí nových úkolů v připravovaném zákonu o sociálním bydlení. Vzpomene si vláda na již zapomenutou roli bytových družstev?

Přikryl (ČSSD): Zapomenutá role družstev?
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

Když v roce 1844 vzniklo v Rochdale první družstvo tkalců, pochopili mnozí lidé, že síla svépomoci, solidarity pramenící z teorií Fouriéra, Raiffeisena a F.L Riegera má mít významnou roli v hospodářství. Cyril Kampelík pak o rok dříve než Raiffesen v Německu zakládá první družstvo úvěrní a jen o něco později pak F. L. Chleborád zakládá podnikatelský spolek dělníků s názvem „Oul“.

Mladá Československá strana sociálnědemokratická na svém sjezdu v srpnu 1907 projednala zprávu Františka Modráčka a přijala usnesení o významu družstevnictví pro stranu, společnost a její vize. Družstevnictvím se pak pravidelně zabývala až do roku 1948 na každém sjezdu. Když jsem o něm hovořil na sjezdu ČSSD před dvěma měsíci, zdá se, že mi mnozí ani nerozuměli. Družstva upadají do zapomenutí.

Uplynulo téměř 140 let od založení této strany. Léta rozvoje družstevní myšlenky a jejího rozvoje i ztrát. Léta plná paradoxů. Tak, jak dějiny zmítaly mladou samostatnou republikou, tak zmítaly i družstevnictvím. Poměrně početný sektor družstev spotřebních, dělnických, bytových existující ještě v roce 1948 noví komunističtí samovládci nejprve postátnily, protože kapitálové podíly členů a jejich majetková účast jim byla trnem v oku. Ale když jim v realizaci utopistických vizí docházel dech a peníze, tak družstva, zejména bytová, sami zakládali a postavili až 800.000 družstevních bytů, síť družstev Jednota, družstva výrobní a invalidů. Samostatnou kapitolou byl vznik družstev zemědělských, který byl drastickým nástrojem násilné socializace vesnice a jen málo kdo ví, že do roku 1990 naše JZD Mezinárodní družstevní svaz neuznal jako subjekty odpovídající hodnotám družstevním.

A absurditě doby nabytá svoboda po roce 1989 družstva transformačním zákonem dosti poškodila. Křivdy družstev zemědělských nenapravila, majetek družstev bytových rozdala členům, ale také zastavila jakýkoliv jejich další rozvoj, nástroje, které by umožnili výstavbu družstevních bytů, nepřijala a tak se bytová družstva uzavřela sama do sebe. Jsou dnes úspěšným a respektovaným správcem bytového fondu ale atributy družstev ve světě, tedy solidarita, vzájemná podpora a rozvoj – to jaksi, až na nepatrné výjimky, družstva současnosti nepřinášejí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.