Primátor Hřib: Interaktivní mapa i letos připomíná pietní místa spojená s Pražským povstáním

06.05.2022 20:33 | Tisková zpráva

Hlavní město si v těchto dnech opět připomíná začátek povstání, které osvobodilo Prahu z nacistického područí. Po dvou letech koronavirových omezení si lidé události z doby před 77 lety mohou připomenout nejen symbolicky, ale i přímo u památníků.

Primátor Hřib: Interaktivní mapa i letos připomíná pietní místa spojená s Pražským povstáním
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Zdeněk Hřib

Pomníčky ve svém okolí i letos najdou Pražané na interaktivní mapě, na které je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu. Zapálit zde mohou virtuální svíčku a prohlédnout si jednotlivé památníky a přečíst si o jejich významu. 

Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.

„Pražské povstání je nesporně jednou z nejvýznamnějších událostí dějin našeho města. Cítím velikou hrdost na statečnost a soudržnost Pražanů, kteří se postavili nacistům a vytrvali ve svém odhodlání až do vítězství. Bohužel ani dnes Evropa nežije v míru a jen několik set kilometrů od nás se aktuálně Ukrajina statečně brání invazi nezvaného diktátora Putina. Je namístě připomenout hrdinské činy Pražanů, a to buď zapálením virtuální svíčky, nebo osobně přímo v ulicích,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Letos opět bez omezení mohou lidé navštívit jednotlivá pietní místa, která připomínají události před 77 lety, kdy doznívala v Evropě druhá světová válka. Díky unikátní interaktivní mapě mohou Pražané zjistit více o pietních místech v Praze a uctít památku padlých zapálením symbolické on-line svíčky u pomníčku. Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob. U každého památníku je možné podívat se i na to, kolik lidí zde zapálilo on-line svíčku.

„Při vzpomínce na tisíce Čechoslováků, kteří položili svůj život během květnového povstání, myslím v těchto dnech také na všechny, kteří čelí ruským okupantům a jejich agresi. Je smutné, že i po 77 letech lidé musí bojovat za svobodu a suverenitu vlastní země, která bohužel není samozřejmá,“ dodává radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Magistrát hl. m. Prahy zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany. V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zanesl data do interaktivní mapy. Praha vlastní k této aplikaci všechna licenční práva včetně souhlasu Ministerstva obrany s používáním dat z evidence válečných hrobů. Náklady na projekt byly minimální, neboť byl řešen v rámci organizací pražského magistrátu.

Odkaz na interaktivní mapu je ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Jsem moc rád, že si na mě  našel čas i francouzský prezident Macron

14:04 Babiš (ANO): Jsem moc rád, že si na mě našel čas i francouzský prezident Macron

Komentář na facebookovém profilu k setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.