Na úvod zasedání zástupci pražské hygienické stanice zdůraznili, že varianta omikron je dva a půl krát nakažlivější než předchozí varianty a v Praze převažuje již v 50 procent případů. Svou činnost také zhodnotili zástupci složek integrovaného záchranného systému (IZS) a zástupci firem v kritické infrastruktuře, kteří se shodli, že jsou na další vlnu koronaviru připraveni a jejich chod neohrozí.
„Svolal jsem krizový štáb s ohledem na aktuální vývoj situace, kdy má kritická situace s variantou omikron vyvrcholit na přelomu ledna a února. Valí se na nás tsunami omikronu a my chceme být maximálně připravení. Proto proběhlo prověření připravenosti městských společností a složek integrovaného záchranného systému, aby nedošlo k výpadku jejich služeb, které jsou pro Pražany klíčové,” řekl pražský primátor Zdeněk Hřib.
„Sociální služby se připravují na výpadky personálu zejména restrukturalizací pracovních pozic tak, že do přímé péče nastoupí i administrativní pracovníci a manažeři, aktivizují dobrovolníky a bohužel také připravují krizové, časově omezené omezení v oblasti péče. To se týká jak pobytových, tak i terénních sociálních služeb, jako je třeba osobní asistence,“ doplnila radní hl. m. Prahy Milena Johnová.
Složky IZS mají zpracované krizové scénáře na případnou redukci počtu nakažených. Díky přípravě všech společností v kritické infrastruktuře i složek IZS nejsou žádné služby pro obyvatele města ohroženy. Městské firmy a organizace, včetně magistrátu, mají také obecně vysokou míru proočkovanosti svých zaměstnanců i dostatečnou zásobu ochranných pomůcek a testů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV