Primátor Měřínský: Františka Venclovského znal každý, i když se v Přerově nenarodil

01.07.2020 22:08

Bude mít Přerov nábřeží Františka Venclovského? Radní souhlasí, hlasovat ještě budou zastupitelé.

Primátor Měřínský: Františka Venclovského znal každý, i když se v Přerově nenarodil
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Plavec a otužilec František Venclovský je právem vnímán jako jedna z největších přerovských sportovních osobností. Byl to právě on, kdo si mohl připsat ke svému jménu titul "první československý přemožitel kanálu La Manche". Až dosud jeho památku připomínala pouze pamětní deska u Bečvy, radní teď přišli s návrhem, aby část nábřeží – vedoucí od soutoku mlýnského náhonu Strhanec a řeky Bečvy k mostu u loděnice - nesla název Františka Venclovského. O návrhu ještě budou v srpnu hlasovat zastupitelé.

„František Venclovský sice nebyl přerovským rodákem, ale ve městě žil, pracoval a také trénoval. Málokdo ho neznal,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský, který návrh radním předložil. Pamětníci dodnes vzpomínají na to, jak právě v místech před sokolovnou scházel do studených vln řeky Bečvy, kterou si užíval prakticky v průběhu všech ročních období. Slavným se stal Venclovský 30. července roku 1971, kdy byl prohlášen za prvního suchozemského přemožitele průlivu mezi Francií a Velkou Británií - v té době měl 39 let a před sebou ještě celou řadu sportovních met i úspěchů. Když 13. prosince 1996 František Venclovský nečekaně zemřel, jeho Přerované na něj nezapomněli, hmatatelnější připomínka ale chyběla. Až teď přišli zástupci města s návrhem, aby jeho jméno neslo nábřeží, které měl tak rád a po němž nesčetněkrát sestupoval do řeky. Jde o místo, kde se každý rok na silvestra koná otužilecká show, na níž nemůže nezaznít vzpomínka na Františka Venclovského.

Pokud zastupitelé zvednou 24. srpna pro návrh ruku, dostane dosud bezejmenné nábřeží jméno – a v příštím roce bude i připomenuto padesáté výročí sportovního výkonu Přerovana, který se po překonání průlivu proslavil větou pronesenou znělou hanáčtinou: Já su tak ščasné. „Máme v plánu přichystat vzpomínkovou výstavu v salonku Galerie města Přerova. Expozici nazveme Půl století poté... a  úspěch z léta roku 1971 připomeneme přesně v tentýž den, kdy František Venclovský svým výkonem oslnil sportovní svět - a sice v pátek 30. července,“ uvedla vedoucí galerie Lada Galová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Dosvědčit, že se premiér dopustil lži, vyžaduje velkou odvahu

7:35 Niedermayer (TOP 09): Dosvědčit, že se premiér dopustil lži, vyžaduje velkou odvahu

Komentář na facebookovém profilu k novým skutečnostem v kauze Čapí hnízdo