Primátor Nedvědický: Nový varovný systém obyvatelstva spuštěn

10.01.2022 19:09

Městu i jeho občanům začal sloužit nový varovný a informační systém obyvatelstva (VISO). Jeho cena byla přes 30 milionů korun.

Primátor Nedvědický: Nový varovný systém obyvatelstva spuštěn
Foto: archiv politika
Popisek: primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO)

Vedení města ho spolu s ostatními partnery představilo ve středu novinářům. O spuštění systému byli občané města informováni v jeho prvním hlášení, které proběhlo krátce po zkoušce sirén. 

Anketa

Jste pro zrušení covid pasů, tedy pro to, aby neočkovaní mohli volně chodit kamkoliv?

89%
9%
hlasovalo: 24379 lidí

Projekt VISO byl rozdělen do dvou etap, první byla dokončena již na podzim roku 2020, druhá o rok později. Nainstalováno bylo celkem 681 hlásičů (přijímačů), na které je napojeno 1731 reproduktorů. Původní VISO byl již zastaralý, obsahoval 291 hlásičů a fungoval na analogovém signálu. Nový systém je plně digitální. VISO tak nyní zajišťuje pokrytí akustickým signálem na celé zóně havarijního plánování, která je stanovena krajským úřadem. Pokrývá i povodňové oblasti města a detekuje zvýšení vodní hladiny pro včasné varování obyvatel. Součástí VISO je i srážkoměr, který slouží k získávání okamžitých informací zejména o přívalových srážkách. „VISO je zařízení zdánlivě nenápadné, které však povyšuje bezpečnost obyvatel našeho města na jinou, modernější a efektivnější úroveň. Je připojeno do stávajícího systému varování a vyrozumění provozovaného ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR a dokáže velmi operativně reagovat na všechny mimořádné události tak, aby byl minimalizován jejich dopad na život ve městě,“ sdělil primátor Petr Nedvědický.

V rámci projektu byly také nainstalovány nové výstražníky kolem areálu Spolchemie. Výstražníky jsou spouštěny operačním střediskem městské policie a upozorňují řidiče na případnou havárii.

Celková cena byla 30 827 260 Kč s DPH, podíl města činil 9 151 685 Kč, zbytek tvořila dotace z prostředků EU. „Dotace více než 20 milionů korun byla pro tento projekt klíčová, bez ní by šel jen těžko realizovat. Jsem opravdu rád, že se městu podařilo takový příspěvek získat zrovna pro tak významný bezpečnostní prvek, jakým VISO bezpochyby je,“ uvedl náměstek primátora Pavel Tošovský.

Ke konci roku 2021 proběhl zkušební provoz, v současné době je již VISO plně funkční.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.