Primátor Svoboda: Připomínáme si znovunabytí svobody i význam národních hodnot

29.04.2023 20:03 | Tisková zpráva

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda zasadil lípu na Petříně k připomínce 30. výročí samostatné České republiky. Na akci byli pozváni všichni porevoluční primátoři Prahy, osobně pak dorazil Igor Němec. Po vysazení národního stromu zazněla česká hymna v podání dětského souboru školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené.

Primátor Svoboda: Připomínáme si znovunabytí svobody i význam národních hodnot
Foto: Hana Brožková
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda

Primátor Bohuslav Svoboda vysadil v jižní části Seminářské zahrady na Petříně k 30. výročí samostatné České republiky národní strom – lípu srdčitou (Tilia cordata). „Zasazení lípy vnímám jako slavnostní i symbolický čin. Připomínáme si tím vznik České republiky, znovunabytí svobody i význam národních hodnot. Navazujeme také na historickou tradici z října 1968, kdy se podobným způsobem oslavilo kulaté výročí zrodu Československa. Snad se bude dnes zasazené lípě dařit stejně jako hlavnímu městu a naší republice,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Praha tímto aktem navázala na historické tradice, v této části zahrady dne 28. října 1968 vysadil Sbor ochrany přírody při Společnosti Národního muzea v Praze Lípu republiky. Právě Petřín je jednou z nejznámějších dominant metropole a v blízkosti se nachází hned několik památných míst, které se vztahují nejen k Praze, ale i Česku jako takovému.

Anketa

Jste rádi, že EU rozšiřuje emisní povolenky i na dopravu a bydlení?

1%
98%
hlasovalo: 28139 lidí

Celé události se zúčastnil také bývalý primátor hl. m. Prahy Igor Němec. Vysazení lípy symbolicky doprovodil dětský soubor školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené českými písněmi Ach synku, synku; Náměšť a Chválím Tě, Země má. Následně zazněla také národní hymna. Na závěr akce došlo také k slavnostnímu nakrojení speciálního dortu z dílny pražské Střední školy podnikání a gastronomie v Hloubětíně.

Oslavy 30 let vzniku samostatné České republiky začaly s příchodem roku 2023, kdy byly Prahou 1. ledna v barvách trikolóry nasvíceny budovy Nové radnice na Mariánském náměstí, Petřínská rozhledna, Rudolfinum i zeď pod Metronomem na Letné. Hlavní město výročí podpořilo i vyvěšením vlajek České republiky na historicky významných místech v centru hlavního města.

Ve čtvrtek 26. ledna také město vypravilo do ulic speciální tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. Vůz v barvách trikolóry připomíná mimo jiné i výročí zvolení Václava Havla prvním prezidentem samostatného českého státu. Tramvaj pražského dopravního podniku jezdí na pravidelných linkách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

12:28 Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

Česká republika má mít nově vládního koordinátora strategické komunikace (STRATCOM). Na pozici vláda…