Rada města Olomouce na včerejším jednání posuzovala dosavadní průběh a další pokračování této zásadní změny. Přechod na německý model řízení byl totiž jen prvním krokem plánovaných změn.
Firmy, stoprocentně vlastněné městem, konkrétně Technické služby města Olomouce, Výstaviště Flora Olomouc, Lesy města Olomouce, Správa nemovitostí Olomouc, Dopravní podnik města Olomouce a Aquapark Olomouc, byly nejprve odpolitizovány. Firmy už nyní vedou jen odborníci a politici jejich práci kontrolují z pozic v dozorčích radách. „Toto pojetí vychází obvykle z toho, že akcionář je zastoupen v dozorčí radě, zvolené na základě rozhodnutí jediného akcionáře, a dozorčí rada následně volí a může odvolávat členy představenstva, kteří jsou současně výkonnými manažery společnosti,“ popsal základní princip současného modelu řízení městských akciových společností v Olomouci radní Milan Feranec. „Tuto změnu jsme chtěli zavést do praxe co nejrychleji, což se podařilo a nepřineslo to ani žádné problémy, kterými nás někteří strašili,“ dodal.
Dalším krokem musí být vytvoření koncernové struktury, k čemuž aktuálně probíhají přípravné práce. „Plný efekt všechny tyto kroky přinesou teprve ve chvíli, kdy městské firmy začnou vzájemně sdílet vybrané služby, společně nakupovat energie či služby a navzájem si budou zajišťovat vybrané činnosti pro ostatní členy připravovaného koncernu. Výsledkem pak bude efektivnější fungování a mimo jiné i významné úspory,“ popsal primátor Mirek Žbánek plány. Koncernová struktura by se měla utvořit v průběhu příštího roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV