Profant (Piráti): Varujeme před novým zákonem o zakázkách

13.05.2020 13:32

Sněmovna bude dnes na mimořádné schůzi projednávat novelu zákona o zadávání veřejných zakázek.

Profant (Piráti): Varujeme před novým zákonem o zakázkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Ta výrazným způsobem rozvolňuje pravidla pro nákup zboží a služeb i mimo nouzový stav. Již dnes je možné v odůvodněných případech nakupovat bez soutěže a téměř bez formalit. Vláda chce nyní odstranit i poslední kontrolní mechanismy – ověření skutečného majitele a ověření kvalifikace dodavatele, které Piráti chtějí pomocí pozměňovacího návrhu do novely vrátit.

„Je jasné, že v mimořádných situacích je potřeba, aby vláda mohla rychle a bez formalit nakoupit například ochranné pomůcky. Jenže přesně pro tyto situace tu je nouzový stav. A když nouzový stav není, měla by se vláda řídit zákonem a dodržovat alespoň základní pravidla – ověřit si, že ví, od koho nakupuje, a že firma má alespoň nějakou odbornost,” komentuje novelu pirátský poslanec Ondřej Profant.

Novela dopadá na případy, kdy je nebezpečí z prodlení nebo kde existuje pouze jeden možný dodavatel, a umožní v takových případech například zadat zakázku společnosti s anonymními akciemi a nejasnou vlastnickou strukturou, dokonce zcela vypouští povinnost prokázat kvalifikaci. Zákon se navíc použije i na již běžící zakázky.

Novela je projednávána ve stavu legislativní nouze – do vládního informačního systému byla nahrána pouhou hodinu před jednáním vlády, ještě téhož dne večer byla odeslána do Sněmovny, ve středu ji projednají výbory i plénum. Přestože vláda odůvodňuje takový postup potřebou nakupovat zdravotní prostředky a vybavení, zákon není věcně ani časově omezen. V následujících letech jej bude možné použít na IT zakázky, nebo kritickou infrastrukturu státu.

„Připravili jsme několik pozměňovacích návrhů, které mají za cíl novelu opravit. Například vracíme povinnost vyloučit dodavatele, který má neznámého majitele. Takto totiž opravdu nelze vyloučit, že novela je jen malá domů pro firmy v daňových rájích, o jejichž skutečných vlastnících můžeme pouze spekulovat,” dodává Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Všechny čtyři pozměňovací návrhy Pirátů poslanci vládní koalice na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj zamítli. Tyto pozměňovací návrhy předloží i odpoledne na plénu Poslanecké sněmovny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mádlová (ANO): Krytí pro ty jejich asociální škrty

12:05 Mádlová (ANO): Krytí pro ty jejich asociální škrty

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodům.