Profant (Piráti): Varujeme před novým zákonem o zakázkách

13.5.2020 1:32 odp.

Sněmovna bude dnes na mimořádné schůzi projednávat novelu zákona o zadávání veřejných zakázek.

Profant (Piráti): Varujeme před novým zákonem o zakázkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Ta výrazným způsobem rozvolňuje pravidla pro nákup zboží a služeb i mimo nouzový stav. Již dnes je možné v odůvodněných případech nakupovat bez soutěže a téměř bez formalit. Vláda chce nyní odstranit i poslední kontrolní mechanismy – ověření skutečného majitele a ověření kvalifikace dodavatele, které Piráti chtějí pomocí pozměňovacího návrhu do novely vrátit.

„Je jasné, že v mimořádných situacích je potřeba, aby vláda mohla rychle a bez formalit nakoupit například ochranné pomůcky. Jenže přesně pro tyto situace tu je nouzový stav. A když nouzový stav není, měla by se vláda řídit zákonem a dodržovat alespoň základní pravidla – ověřit si, že ví, od koho nakupuje, a že firma má alespoň nějakou odbornost,” komentuje novelu pirátský poslanec Ondřej Profant.

Novela dopadá na případy, kdy je nebezpečí z prodlení nebo kde existuje pouze jeden možný dodavatel, a umožní v takových případech například zadat zakázku společnosti s anonymními akciemi a nejasnou vlastnickou strukturou, dokonce zcela vypouští povinnost prokázat kvalifikaci. Zákon se navíc použije i na již běžící zakázky.

Novela je projednávána ve stavu legislativní nouze – do vládního informačního systému byla nahrána pouhou hodinu před jednáním vlády, ještě téhož dne večer byla odeslána do Sněmovny, ve středu ji projednají výbory i plénum. Přestože vláda odůvodňuje takový postup potřebou nakupovat zdravotní prostředky a vybavení, zákon není věcně ani časově omezen. V následujících letech jej bude možné použít na IT zakázky, nebo kritickou infrastrukturu státu.

„Připravili jsme několik pozměňovacích návrhů, které mají za cíl novelu opravit. Například vracíme povinnost vyloučit dodavatele, který má neznámého majitele. Takto totiž opravdu nelze vyloučit, že novela je jen malá domů pro firmy v daňových rájích, o jejichž skutečných vlastnících můžeme pouze spekulovat,” dodává Ivan Bartoš, předseda Pirátů.

Všechny čtyři pozměňovací návrhy Pirátů poslanci vládní koalice na Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj zamítli. Tyto pozměňovací návrhy předloží i odpoledne na plénu Poslanecké sněmovny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

22:24 LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

Odborníci z Akademie věd ČR upozornili ve své publikaci „Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu…